Sběratelská etue na zlaté mince Katedrála sv. Alžběty SK

Sběratelská etue na zlaté mince Katedrála sv. Alžběty SK

Stav skladu
Skladem
Datum emise
duben 2022
Emisní náklad
100 ks
Cena
450 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Katedrála sv. Alžběty

V Košicích stál již v 11. století románský kostel zasvěcený svatému Michalovi, ale poté, co ve 14. století vyhořel, bylo rozhodnuto o vybudování velkolepé náhrady. Stavbu nového reprezentativního chrámu – 60 metrů dlouhého a 60 metrů vysokého – zaplatili košičtí měšťané. S financováním nákladného projektu pomohli také poutníci, kteří si od církve kupovali odpustky, a přispěl i císař Zikmund Lucemburský, po kterém byla pojmenována jedna z věží, jež nabízí nádherný výhled na historické centrum města. Když byla katedrála svaté Alžběty Durynské dokončena, pojala na pět tisíc věřících, a stala se tak největším kostelem na Slovensku. To však není jediné prvenství košického svatostánku – dóm je také nejvýchodněji stojící evropskou katedrálou postavenou ve stylu vrcholné gotiky.

Kouzlo katedrály svaté Alžběty vám přiblíží čtyřdílná minisérie zlatých mincí:

  • Hlavní oltář – Hlavní oltář košické katedrály, který je vrcholným dílem středověkého gotického umění na Slovensku, je v celé Evropě jediným dochovaným oltářem svého druhu. Tvoří ho dva páry pohyblivých křídel, která předkládají celkem čtyřicet osm náboženských scén, a tři sochy umístěné ve středu oltářní archy.
  • Severní portál – Na sever od katedrály se rozkládala významná část města s hlavním tržištěm a radnicí. Proto se stavitelé rozhodli, že dóm bude mít severní vchod, i když to bylo proti dobovým zvyklostem. Severní strana stavby, která byla považována za ďábelskou, byla příhodně ozdobena výjevy z posledního soudu lidstva.
  • Svatá Alžběta – Přestože byla Alžběta urozenou šlechtičnou, vynikala pokorou a konáním skutků milosrdné lásky. Navzdory opovržení okolní šlechty žila prostě, bohabojně a ke všem lidem se chovala jako k sobě rovným. Po smrti byla svatořečena a stala se patronkou Košic, nově založeného města v jejím rodném Uhersku.
  • Zdvojené točité schodiště – Když král navštívil košickou mši, sedával na empoře, která mu poskytovala výhled na celou střední část katedrály. Výstup na tuto galerii byl tvořen dvěma spirálovitými schodišti, jež se pětkrát protínají. Toto netradiční řešení je nejstarším svého druhu v Evropě.


Kolekci čtyř zlatých mincí si můžete uložit do této sběratelské etue.

Poznámka: Součástí sběratelské etue není certifikát pravosti – ten je dodáván ke každé minci zvlášť.

Specifikace

Číslo
E-1613V4-2760-SE
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Ostatní
Ryzost
0 / 1000
Balení
Papírová etue černá s melírovanou vložkou
Česká mincovna
Loading...