Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Sběratelská etue Válečný rok 1944

Cena (včetně DPH)
240 Kč
Stav skladu
Nyní nedostupné
Číslo
E-1711V4-2425-01
Sběratelská série


Válečný rok 1944

Roku 1944, před 75 lety, zahájili Spojenci největší ofenzivu, jakou kdy svět spatřil. Jejich cíl byl jednoduchý, ale ne snadný – pomoci Sovětskému svazu v boji a osvobodit Evropu od nacistické tyranie.

Ještě předtím, než zaútočili ve Francii, pokračovali Spojenci v tažení na jihu a svedli památnou bitvu o ruiny italského kláštera Monte Cassino. Legendární obojživelnou invazí do Normandie s krycím názvem Operace Overlord pak otevřeli novou frontu a přinutili nepřítele rozdělit síly mezi východ a západ Evropy. Ve snaze uspíšit vítězství připravili monumentální výsadkovou operaci, jejíž jméno Market Garden dodnes připomíná, že německá armáda nebyla v roce 1944 zdaleka poražena. Spojenci nezaháleli ani v Pacifiku a s japonským námořnictvem svedli velkolepou bitvu v Leytském zálivu, kde císařští letci kamikaze dokázali, že hodlají bojovat do posledního dechu.

Čtveřici příběhů, které se v roce 2019 objevují na zlatých mincích České mincovny z minisérie Válečný rok 1944, si můžete tradičně uložit do této stylové sběratelské etue. Je vyrobena z plechu – stejně jako většina boxů používaných za druhé světové války. Do kovových pouzder se před nástupem éry plastů ukládalo v armádě téměř vše – od lékárniček po kulometné nábojové pásy.

Ilustrace na víčku krabičky nese siluety amerických Rangers útočících na pláže v Normandii s ikonickými zbraněmi Garand, Thompson a BAR. Válečný výjev je doplněn výročním letopočtem 1944 a značkou České mincovny.

Certifikát, který je součástí krabičky, je pak věnován spojeneckým výsadkářům, kteří sehráli klíčovou úlohu v operacích Overlord i Market Garden.
 

Váha
106 g
Ryzost
0 / 1000
Provedení
OSTATNÍ
Číslo
E-1711V4-2425-01
Emisní náklad
150 ks
Datum emise
únor 2019
Balení
Plechová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne