1. Eshop
  2. PRO INVESTORY
  3. Investiční mince Český lev
  4. Stříbrná uncová investiční mince Český lev …
Zpět

Stříbrná uncová investiční mince Český lev 2018 číslo reverse proof

Cena (včetně DPH)
990 Kč
38 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75482-751


Český lev 2018

Český lev – investiční mince České mincovny emitovaná v zahraniční licenci – se poprvé představil v roce 2017 a vedle investičního potenciálu zaujal také poutavým vlasteneckým reliéfem. V roce 2018 proto vychází několik speciálních variant určených především sběratelům. Jednou z nich je uncová stříbrná mince ražená v nevšedním provedení „reverse proof“.

Mince se obvykle razí v jednom ze dvou provedení. Kvalitu „standard“ dobře znáte například z oběžných mincí, které vám cinkají v peněženkách – jejich povrch je kompletně matný. V případě mincí ražených v kvalitě „proof“ je matný pouze reliéf a zbytek mince – tedy mincovní plocha – je zrcadlově lesklý. Existuje však ještě jedna varianta, se kterou se teď v nabídce České mincovny setkáváte poprvé – nazývá se „reverse proof“ a je, jak její název napovídá, protikladem kvality „proof“. Plocha takových mincí je matná a zrcadlovým leskem se vyznačuje vystupující reliéf. Investiční mince Český lev tuto unikátní podobu dostává v roce, kdy slavíme 100. výročí vzniku Československa a 25. výročí vzniku České republiky.

Další odlišností oproti klasické variantě Českého lva je obměněný design obou stran mince. Rub nese vedle dvouocasého lva, Svatováclavské koruny a plamenné svatováclavské orlice také lipové ratolesti. Upravena byla rovněž okružní kompozice nesoucí specifikace mince a opis ČESKÁ REPUBLIKA. Podobné úpravy se dočkala i lícová strana. Ta vedle ratolesti předkládá jméno a profil panovnice Alžběty II., letopočet emise 2018 a nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) – tj. atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních mincí. Propracovaná mince je dílem Asamata Baltaeva, DiS., který se inspiroval původní kresbou Jaroslava Bejvla.

Každá mince je uložena do speciálního číslovaného balení s tematickou grafikou.

Mimořádná „reverse proof“ edice mince Český lev s designem upraveným pro rok 2018 vychází v celkovém nákladu 3000 kusů. Prvních 1000 kusů je uloženo v číslovaném balení, další 2000 kusů jsou součástí speciální číslované sady spolu s mincí kvality „standard“.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Vroubkovaná
Autor averzu
Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Číslo
75482-751
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
květen 2018
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD