Asamat Baltaev, DiS.

09.03.2023

Jak jste se dostal k práci na mincích a medailích?

K práci na mincích a medailích jsem se dostal díky své rodině. Můj táta je rytec a vynikající kreslíř, od dětství mě učil kreslit. V patnácti letech jsem šel studovat rytectví na SUPŠ a VOŠ v Turnově. Po maturitě jsem pokračoval na SUPŠ a VOŠ v Jablonci nad Nisou – na vyšší odbornou školu s oborem medailérství. Ve škole se mi podařilo vytvořit úspěšné práce, díky kterým si mě všimla Česká mincovna, a už od konce druhého ročníku VOŠ jsem začal přijímat zakázky a zúčastňovat se různých soutěží.

Pamatujete si na svoji první realizaci pro Českou mincovnu?

Moje první realizace pro ČM byla medaile s motivem hradu Kost ze série medailí „Hrady“. K této práci jsem se dostal přes semestrální klauzurní práce na VOŠ, které byly uspořádány ve spolupráci s ČM. Tři nejlepší práce byly oceněny a první místo bylo vybráno k realizaci.

Dokázal byste spočítat, kolik jste již za svou kariéru vytvořil návrhů na mince a medaile?

Ve škole jsem ještě věděl, kolik jsem jich vytvořil, ale po ní jsem je přestal počítat. Teď už nemám tušení, kolik jsem jich nakreslil. Mnoho z nich nebylo vybráno k realizaci, nebo se nedostaly ani do stádia výroby sádrového modelu, ale realizací mám v tuto chvíli 35.

Která zakázka od České mincovny vás potěšila nejvíce, na kterou nejraději vzpomínáte?

Řekl bych, že nejvíce mě potěšila zakázka na sérii mincí s námětem druhé světové války. Mám rád bojové scény, které se dají zobrazit dynamickou kompozicí s mnoha realistickými detaily.

Jaká tematika je vám nejbližší?

Každé téma je svým způsobem zajímavé. Rád zpracovávám portréty, významné události, budovy nebo technické stavby. Ale kdybych měl možnost si vybrat, určitě by to byla bitva.

Jak hledáte inspiraci pro svoji tvorbu, kde nejraději tvoříte?

Při tvorbě medaile nebo mince je důležité inspirovat se samotným tématem, proto se snažím získat co nejvíc konkrétních informací, stále přemýšlím nad zadáním, chci prostě zjistit co nejvíce. Můžu nad tím přemýšlet kdykoliv, protože nápad může přijít kdekoliv. Potom návrh zpracovávám většinou v ateliéru.

Máte nějaký tajný sen, něco, čeho byste chtěl dosáhnout a co byste označil za vrchol v kariéře medailéra?

Co se týče mého snu, to vám nemůžu prozradit, protože pak byste nebyli překvapení. Ale celkově jde o znalosti v kresbě a sochařině, díky kterým bych mohl tvořit mnohem dokonalejší práce. A na tom už se pracuje.

2016

Česká mincovna
Loading...