Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad
  1. Eshop
  2. DÁRKY
  3. Nejnovější produkty
  4. Stříbrná mince 200 Kč Vysvěcení kaple sv. Václava v …
Zpět

Stříbrná mince 200 Kč Vysvěcení kaple sv. Václava v katedrále sv. Víta proof v dárkovém balení

Cena (včetně DPH)
899 Kč
35 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21710-721


ČNB mince v dárkovém balení

U příležitosti 650. výročí vysvěcení jednoho z nejvýznamnějších pokladů středověkého stavitelství – kaple sv. Václava v katedrále sv. Víta – vydává Česká národní banka 200Kč stříbrnou minci v kvalitě proof, kterou naleznete v limitovaném dárkovém balení.

Kaple, jejíž podoba je dílem Petra Parléře a Karla IV., se nachází nad hrobem svatého Václava. Připomíná proto relikviářovou skříň a je pojata jako zpřítomnění nebeského Jeruzaléma. Celou její spodní část obložili kameníci leštěnými drahými kameny vloženými do zlacených štuků a stěny byly pokryty malbami pašijového cyklu, jejichž součástí je i vyobrazení Karla IV. Nejznámějším a nejvýznamnějším dílem kaple je pak kamenná kultovní socha svatého Václava vytesaná přímo Petrem Parléřem. Roku 1367 byla kaple za účasti Otce vlasti slavnostně vysvěcena, stala se součástí korunovační ceremonie českých králů a bez ohledu na vyznání je i dnes duchovním symbolem, který je drahý celému národu.

Soutěž České národní banky tentokrát opanoval akademický sochař Zbyněk Fojtů – jeho výtvarné návrhy obsadily první dvě soutěžní příčky. Reverz realizovaného vítězného návrhu je inspirován nákladnou výzdobou kaple – sochou svatého Václava a propracovaným obložením stěn. Averzu mince pak dominuje pohled na vysoký baldachýn hvězdové klenby.

Všechny pamětní mince vydávané Českou národní bankou vznikají v České mincovně v Jablonci nad Nisou.

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Číslo
21710-721
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
listopad 2017
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka