Slov. mince 2 EUR 2022 - 1. parní stroj na odčerpání vod z dolu – 300.výročí proof

Slov. mince 2 EUR 2022 - 1. parní stroj na odčerpání vod z dolu – 300.výročí proof

Stav skladu
Skladem
Emisní náklad
5000 ks
Cena
1 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

V roce 2022 uplynulo 300 let od chvíle, kdy byl na Slovensku sestrojen revoluční parní stroj na odčerpávání důlní vody. Toto výročí připomíná slovenská pamětní mince vyražená v kvalitě proof.

Starobylé královské hornické město Nová Baňa vyrostlo nad zlatonosnými žilami středního Slovenska. Největšího rozmachu dosáhlo ve 14. století, ale po krátké epizodě rozkvětu následovala epocha tragédií. Nová Baňa byla zasažena vnitřními uherskými nepokoji, morovou epidemií i válkou s Turky, kteří ji roku 1664 zničili. Strasti se nevyhnuly ani místním horníkům, jejichž práci po staletí narušovala spodní voda, která zaplavovala štoly. Tento problém se havíři rozhodli vyřešit vynalézavě – s použitím moderní technologie. Zařízení na odčerpávání důlní vody, které roku 1722 sestrojil anglický inženýr Isaac Potter, se stalo prvním parním strojem svého druhu v kontinentální Evropě. Za čtyřiadvacet hodin dokázalo odčerpat přes dva miliony litrů vody, ale ani to bohužel nestačilo a v roce 1729 byl stroj rozebrán z důvodu vysokých provozních nákladů i značné poruchovosti…

Averzní straně mince, která je dílem medailéra Mgr. art. Petera Valacha, vévodí vyobrazení novobanského parního stroje doplněné podpisem Isaaca Pottera. Kompozici dotvářejí ještě výroční letopočty 1722–2022 a nápis SLOVENSKO. Reverzní strana pak předkládá všechny náležitosti platné mince s nominální hodnotou 2 €.

Minci vydala Národná banka Slovenska a vyrazila slovenská Mincovňa Kremnica.

Specifikace

Číslo
85084-811
Autor averzu
Branislav Ronai
Autor reverzu
Branislav Ronai
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Měď
Ryzost
750 / 1000
Váha
8,5 g
Průměr
25,75 mm
Balení
červená koženková etue
Česká mincovna
Loading...