Slov. mince 2 EUR 2023 - 200.výročí pošty tažené koňmi Vídeň-Bratislava proof

Slov. mince 2 EUR 2023 - 200.výročí pošty tažené koňmi Vídeň-Bratislava proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
říjen 2023
Emisní náklad
5000 ks
Cena
1 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

V roce 2023 uplynulo 200 let od spuštění pravidelné expresní pošty na trase Vídeň–Bratislava. Toto výročí připomíná slovenská pamětní mince vyražená ve špičkové kvalitě proof.

Evropa se na začátku 19. století překotně rozvíjela vlivem průmyslové revoluce. Změny se nevyhnuly ani habsburské monarchii, jejíž dopravní síť navzdory intenzivnímu budování zpevněných komunikací zaostávala za potřebami moderní společnosti. Nový ředitel poštovní správy Maximilian Ottenfeld proto zahájil reformu osobní a poštovní dopravy. Ta spočívala v zavedení pravidelných jízd v pohodlných a dobře odpružených vozech, které cestovaly na poštovních trasách i v noci. Takový „eilpostwagen“, který byl tažen čtyřmi nebo šesti koňmi, dokázal vyvinout závratnou rychlost 12 kilometrů v hodině. První zkušební jízda se uskutečnila roku 1823 na trase Vídeň–Brno. Pro velký úspěch byly rychlé vozy ještě téhož roku nasazeny na trasách Vídeň–Praha a Vídeň–Bratislava. Z Vídně do Bratislavy vůz dorazil za pouhých 6 hodin.

Medailérka Mária Poldaufová věnovala averzní stranu mince historickému poštovnímu vozu taženému koňmi. Reliéf, který autorka pojala symbolicky a dynamicky, doprovází texty VIEDEŇ, BRATISLAVA a SLOVENSKO, výroční letopočty 1823–2023 a hvězdy Evropské unie. Reverzní strana pak předkládá všechny náležitosti platné mince s nominální hodnotou 2 €.

Pamětní minci z obecných kovů, která je uložena do elegantní etue, vyrazila Mincovňa Kremnica a vydala Národná banka Slovenska.

Specifikace

Číslo
85090-811
Autor averzu
Branislav Ronai
Autor reverzu
Branislav Ronai
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Měď
Ryzost
750 / 1000
Váha
8,5 g
Průměr
25,75 mm
Balení
Modrá plastová etue
Česká mincovna
Loading...