Stříbrná "coin note" Mickey Mouse slaví 90. narozeniny

Stříbrná "coin note" Mickey Mouse slaví 90. narozeniny

Stav skladu
Skladem
Datum emise
prosinec 2018
Emisní náklad
50000 ks
Cena
890 Kč
včetně DPH
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Mickey Mouse

Mickey Mouse oslavil neuvěřitelné devadesátiny a u příležitosti narozeninových oslav vyšla speciální pamětní emise – tzv. „coin note“ – čili mince v podobě bankovky vyrobená ze stříbra.

Na samém začátku stvořil Walt Disney postavičku šťastného králíka Oswalda. O práva na animovaného hlodavce ale záhy přišel, a tak si vymyslel nového – myšáka jménem Mortimer. Disneyho manželce se jméno nelíbilo, a tak ho překřtila na Mickeyho. V roce 1928 se Mickey objevil v prvních krátkých filmech a rázem si získal srdce malých i velkých diváků. Disney tehdy jistě netušil, že jeho společnost se stane jednou z nejvlivnějších a nejbohatších na celém světě. Dnes se veselý myšák dívá na děti z komiksů, triček, polštářů, hrníčků, … – ale víte, kdy to všechno začalo? Během Velké hospodářské krize navštívil Disneyho muž, který mu nabídl 300 dolarů, když mu dovolí vyrábět školní bloky s Mickeyho obrázkem. Disney chytře souhlasil, získal finance na překonání krize a uvědomil si marketingovou cenu svého animovaného světa. Není divu, že později údajně prohlásil toto: „Miluji Mickey Mouse více než jakoukoliv ženu, kterou jsem kdy poznal.“

Na reverzní straně bankovkové mince najdete zástup postaviček Mickeyho Mouse v různých podobách z různých etap jeho devadesátileté existence, a to v živých barvách. Averz pak nese nezbytné atributy emitenta, kterým je ostrov Niue – čili jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu ONE DOLLAR (NZD) a rok emise 2018.

Součástí emise je speciální balení se stojánkem pro vystavení.

Specifikace

Číslo
84221-799
Emitent
Niue
Nominální hodnota
jeden novozélandský dollar
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
5 g
Rozměr
150 x 70 mm
Balení
Blistr
Česká mincovna
Loading...