Stříbrná 10oz medaile První měnová reforma Marie Terezie stand

Stříbrná 10oz medaile První měnová reforma Marie Terezie stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2019
Emisní náklad
99 ks

Popis produktu

Peníze, se kterými se každý den setkáváme, jsou vyrobené z papíru, nebo obecných kovů. Jejich historie, kterou připomíná pamětní medaile České mincovny vyražená z deseti uncí ryzího stříbra, sahá do časů panovnice Marie Terezie.

Aby Marie Terezie proměnila svou monarchii v moderní velmoc a povzbudila stagnující hospodářství, přišla s řadou reforem. A protože stěžejní roli v hospodářství hrají peníze, bylo třeba reformovat i měnovou soustavu. Císařovna nechala razit drobné mince z mědi, které nedisponovaly hodnotou drahého kovu, a tak se zrodily první kreditní peníze, od kterých byl už jenom krůček k papírovým platidlům. Z příslušných vládních patentů a bankovních vzorů se usuzuje, že úplně prvními papírovými penězi na našem území byly platební poukázky „Zahlungspapier“ z roku 1759. O tři roky později se pak objevila definitivní papírová platidla, kterým se podle nápisu „Wiener-Stadt-Banco-Zettel“ začalo říkat bankocetle. Peníze, které neměly hodnotu zlata nebo stříbra, sice zpočátku budily nedůvěru a roku 1811 je těžce zasáhl státní bankrot Rakouského císařství, ale život bez nich si už nedovedeme představit…

Averzní strana pamětní medaile je věnována Marii Terezii, kterou akademický malíř Vladimír Pavlica vyobrazil ve svém nezaměnitelném výtvarném stylu. Opis uvádí jméno panovnice, její životní letopočty 1717–1780 a rok vydání medaile 2019. Reverzní strana s opisem PRVNÍ PENÍZE OD MARIE TEREZIE 1759 je pak věnována dobovému oběživu – jak kovovému, tak papírovému.

Emisní náklad čítá pouhých 99 kusů stříbrných medailí.

Specifikace

Číslo
31476-710
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. mal. Vladimír Pavlica
Autor reverzu
ak. mal. Vladimír Pavlica
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
311 g
Průměr
75 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...