Stříbrná desetiuncová mince Česká vlajka stand

Stříbrná desetiuncová mince Česká vlajka stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2020
Emisní náklad
200 ks
Cena
13 890 Kč
včetně DPH

Česká vlajka

Vlajka, kterou v minulosti používali Čechoslováci a kterou dnes používají Češi, vznikla před rovnými 100 lety. U příležitosti tohoto jubilea vychází stříbrná mince České mincovny o hmotnosti deseti trojských uncí.

Vlajky patří k nejpoužívanějším státním symbolům, a když se roku 1918 zrodilo Československo, vlajka mu pochopitelně nemohla chybět. Její podoba byla inspirována vojenským praporem Českého království, který pocházel z poloviny 13. století a který se skládal ze dvou vodorovných pruhů – horního bílého a dolního červeného. Toto řešení však mělo několik nedostatků. Červenobílá kombinace zastupovala pouze Čechy a Moravu, ale nebrala ohled na Slovensko a Podkarpatskou Rus, které tvořily významnou součást mladé republiky. Dalším problémem byla skutečnost, že stejnou vlajku používalo sousední Polsko. V roce 1920 proto byla vlajka upravena a mezi pruhy byl vsazen modrý trojúhelníkový klín. Elegantní a nezaměnitelné řešení se stalo symbolem státnosti, který používáme dodnes, a za tu dobu se podoba vlajky změnila pouze jednou. V časech nacistické okupace se protektorátní vlajka skládala ze tří vodorovných pruhů – bílého, červeného a modrého –, ale naše exilová reprezentace i nadále používala motiv, který všichni známe a na který jsme patřičně hrdí.

Autorem stříbrné mince je medailér Mgr. Petr Horák. Reverzní strana předkládá kompozici složenou z vlajky, mapy a trojice heraldických zvířat České republiky, kterou dotváří opis 100 LET ČESKÉ VLAJKY. Averzní strana pak předkládá československou mapu, do které je zakomponována československá vlajka, a opis 1920 – VZNIK ČESKOSLOVENSKÉ VLAJKY. Mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, a jejich averz proto nese ještě jeho nezbytné náležitosti – státní znak, nominální hodnotu 25 DOLLARS (NZD) a letopočet emise 2020.

Emisní náklad čítá pouhých 200 kusů.

Specifikace

Číslo
75825-710
Emitent
Niue
Nominální hodnota
25NZD
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Hologram
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
311 g
Průměr
75 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...