Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Mince světa
  3. New Zealand Mint
  4. Star Wars
  5. Stříbrná investiční mince 1 Oz 2 NZD Star …
Zpět

Stříbrná investiční mince 1 Oz 2 NZD Star Wars Jabba Hutt proof

Cena (včetně DPH)
1 790 Kč
Běžná cena
2 150 Kč
Stav skladu
Nyní nedostupné
Číslo
84174-751


Hrdinové Star Wars

Filmová sága Star Wars se pyšní nepřeberným množstvím exotických mimozemských tvorů. Někteří se na plátně jenom mihnou. Jiní si pro sebe kradou každou scénu, ve které se objeví. Takový je Jabba Hutt, kterému náleží další stříbrná mince ze sběratelské série.

Jabba Hutt patří k nejcharakterističtějším postavám Hvězdných válek. Málem se však ve filmech vůbec neobjevil. Tvůrce Hvězdných válek George Lucas si bezskrupulózního vesmírného gangstera představoval jako odpudivé nelidské stvoření, jehož vzhled by symbolizoval chamtivost a nenasytnost. Technologie na konci 70. let, kdy vznikal první film, však jeho groteskní vizi nedokázaly naplnit. Namísto mimozemšťana proto Lucas do role Jabby Hutta obsadil člověka, ale záběry se nakonec rozhodl nepoužít. Obří vesmírný slimák se pak v celé své „kráse“ představil až ve třetím filmu a diváky si ihned získal. Byl ztvárněn propracovanou loutkou, která vážila jednu tunu, stála půl milionu dolarů a vyžadovala tři operátory sedící uvnitř. Když se o dvacet let později George Lucas rozhodl své filmy znovu uvést do kin s novými vizuálními efekty, oprášil také původně vystřiženou scénu z prvního filmu, kde herce digitálně nahradil počítačově animovaným Jabbou. A víte, kde se vzalo exotické mimozemské jméno? Odpověď najdete v češtině! Georgi Lucasovi totiž „Džaba Hat“ připomínal žábu zkříženou s hadem…

Reverzní strana mince předkládá Jabbu v jeho paláci na pouštní planetě Tatooine – vychutnává si vodní dýmku a o zábavu se mu stará jeho dvorní šašek Salacious B. Crumb. Averzní strana pak patří jménu a portrétu královny Alžběty II., roku emise 2018 a nominální hodnotě TWO DOLLARS (NZD), tedy atributům vydavatele mince, kterým je ostrov Niue. Výtvarná podoba oficiálně licencované ražby je dílem kreativního kolektivu Novozélandské mincovny.

Každá mince je uložena do speciální dřevěné krabičky, která ji ochrání a zároveň umožní její vystavení.

 

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
40,6 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84174-751
Emisní náklad
10000 ks
Datum emise
duben 2018
Balení
Dřevěná etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue