Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Pro investory
  3. Nejnovější produkty
  4. Stříbrná kilogramová sběratelská medaile …
Zpět

Stříbrná kilogramová sběratelská medaile Statutární město Pardubice stand

Cena (včetně DPH)
44 950 Kč
Stav skladu
Do 14 dnů
Číslo
31460-730
Sběratelská série


Statutární města

Seznam statutárních měst České republiky se postupně rozrůstá – v současnosti je jich 27 – a stejně tak se rozrůstá cyklus sběratelských medailí České mincovny s motivy našich nejvýznamnějších sídel. V roce 2019 se v jednom kilogramu ryzího stříbra objevují Pardubice.

Dějiny města jsou spojené se dvěma proslulými šlechtickými rody. Prvním byli pánové z Pardubic v čele s Arnoštem, prvním českým arcibiskupem, jehož závěť z roku 1340 je prvním dokladem o existenci Pardubic jako poddanského městečka. Znak pánů z Pardubic – stříbrnou polovinu koně se zlatou uzdou na červeném štítu – používá město dodnes. V roce 1491 Pardubice koupil Vilém II. z Pernštejna. Nejmocnější šlechtic českého království se pustil do velkorysé přestavby, kterou ještě urychlil velký požár v roce 1507. S touto proměnou souviselo i vybudování kvalitního opevnění v podobě hradeb s příkopem, z něhož se do dnešních dní dochovala pouze jedna část. Je jí takzvaná Zelená brána, které dala jméno měděná střecha. Cenná stavba, která prošla řadou přestaveb, se skládá z brány a 59 metrů vysoké věže, která nabízí výhled na historické městské jádro.

Medailérka Irena Hradecká, DiS., si zvolila Zelenou bránu jako ústřední motiv averzní strany medaile. Další výtvarník České mincovny Ladislav Vraný pak zpracoval letecký pohled na městské centrum. Reverzní strana medaile nese mapu České republiky s vyznačenými statutárními městy.

Úctyhodná není jenom hmotnost kilogramové medaile, ale také její emisní náklad – vznikne pouhých 24 číslovaných kusů uložených do luxusní dřevěné etue.

Materiál
Stříbro
Váha
1000 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
90 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s číslováním
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
MgA. Miroslav Schovanec, DiS.
Číslo
31460-730
Emisní náklad
24 ks
Datum emise
červen 2019
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna