Stříbrná kilová medaile Statutární město Přerov stand

Stříbrná kilová medaile Statutární město Přerov stand

Stav skladu
Do 14 dnů
Datum emise
květen 2024
Emisní náklad
24 ks
Cena
44 950 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Statutární města

Devatenáctá stříbrná medaile České mincovny o hmotnosti jednoho kilogramu, která vychází v rámci cyklu věnovaného našim statutárním městům, představuje Přerov.

Přerov se rozkládá na obou březích řeky Bečvy a jeho výhodnou polohu si uvědomovali už pravěcí lidé, kteří zde měli své sídliště a kteří zde tisíce let před naším letopočtem lovili mamuty. V časech Velké Moravy zde vyrostlo hradiště a z roku 1141 pak pochází listina olomouckého biskupa, která řadí přerovský hradní kostel mezi nejdůležitější svatostánky na Moravě. Tento dokument představuje první písemný doklad o Přerovu coby městě. O rozvoj oblasti se v pozdějších staletích zasloužil rod Žerotínů, přičemž Karel starší ze Žerotína – významný politik a moravský patriot – učinil z Přerova své sídlo. Dějiny Přerova jsou neodmyslitelně spjaty také s Jednotou bratrskou a jejími nejslavnějšími představiteli – Janem Blahoslavem, který se zde narodil, a Janem Amosem Komenským, který zde studoval a učil. Prudký rozvoj města nastal po vybudování hlavní železniční trati z Vídně do Olomouce a poté v éře budování socialismu, kdy došlo k rozmachu potravinářského, chemického a strojírenského průmyslu. V roce 2006 se Přerov, který je důležitou dopravní křižovatkou a klíčovým hospodářským centrem Olomouckého kraje, stal statutárním městem.

Medailérka Štěpánka Doležalová umístila na averzní stranu medaile přerovský kostel svatého Vavřince – původně gotický, později barokně přestavěný. Kompozici averzu dotváří propracovaný letecký pohled na městské centrum. Reverzní strana medaile pak nese mapu České republiky s vyznačenými statutárními městy.

Úctyhodná není jenom hmotnost kilogramové ražby, ale také její emisní náklad – vznikne pouhých 24 číslovaných kusů uložených do luxusní dřevěné etue.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31997-730
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Štěpánka Doležalová/Ladislav Vraný
Autor reverzu
Štěpánka Doležalová/Ladislav Vraný
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
1000 g
Průměr
90 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...