Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Emisní plán 2020
  3. Stříbrná medaile "Děkujeme" proof
Zpět

Stříbrná medaile "Děkujeme" proof

Orientační cena (včetně DPH)
1 690 Kč
Stav skladu
červen 2020
Číslo
31606-711


Před námi je ještě dlouhá cesta plná dřiny a odříkání, ale zdá se, že koronavirová pandemie je na ústupu. Je na čase poděkovat všem, kteří se na boji se zákeřnou nemocí podílejí, a ve spolupráci s Českým červeným křížem proto Česká mincovna připravila speciální projekt – emisi stříbrné medaile s výjimečným příběhem.

Roku 1859 se švýcarský podnikatel Henri Dunant stal svědkem bitvy u italského městečka Solferina a nedostatečná lékařská péče poskytovaná trpícím na něj zapůsobila natolik, že se rozhodl založit organizaci, která by lidem dala šanci na život – Červený kříž. Inspirací pro nezištnou pomoc se mu stala anglická šlechtična, která se bez ohledu na nebezpečí a nepohodlí vrhla do víru krymské války, kde se starala o raněné. Florence Nightingaleová se stala průkopnicí ošetřovatelství a z jejích přelomových metod čerpáme dodnes. „Sice jsem zakladatelem Červeného kříže, ale o úctu, která se mi dostala, se dělím s jednou anglickou dámou. To, co mě přimělo jet na bitevní pole u Solferina a pomáhat, byl ten velký vzor, který nám Florence na Krymu dala,“ nechal se slyšet Henri Dunant. Je jen příhodné, že ženě, která se dnem i nocí starala o potřebné, můžeme vzdát hold v roce, kdy svět zasáhlo řádění koronaviru. Medaile slouží také jako poděkování všem – profesionálům i dobrovolníkům –, kteří 200 let po narození Florence Nightingaleové dělají ze světa lepší místo.

Reverzní strana ražby, která je dílem medailéra MgA. Martina Daška, předkládá portrét Florence Nightingaleové inspirovaný dobovou fotografií, její jméno a životní letopočty 1820–1910. Na pozadí je umístěn symbol Červeného kříže. Averzní stranu pak beze zbytku vyplňuje slovo DĚKUJEME v celé řadě světových jazyků.

Z ceny každé prodané stříbrné medaile věnujeme 200 Kč Českému červenému kříži, který je patronem emise. Nákupem přispějete na dobrou věc a zároveň rozšíříte svou sbírku o mimořádný kousek. Pokud chcete poděkovat někomu, kdo vám pomohl v těžkých časech, pak můžete medaili použít jako dárek – pro tento případ je umístěna do speciálního balení, kam lze vepsat věnování…

Chcete přispět více, a poděkovat tak Červenému kříži za to, co pro nás všechny dělá? Můžete tak učinit zde.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslo
31606-711
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
červen 2020
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna