Stříbrná medaile 10 oz Jablonec nad Nisou a 30 let české měny stand

Stříbrná medaile 10 oz Jablonec nad Nisou a 30 let české měny stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
červenec 2023
Emisní náklad
300 ks
Cena
12 490 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Popis produktu

Česká mincovna z Jablonce nad Nisou vznikla v roce 1993. Její 30. výročí připomíná mimořádná pamětní medaile vyražená z deseti trojských uncí ryzího stříbra, kterou zdobí barevný smalt.

Když se v roce 1993 Československo rozpadlo na dva samostatné státy, na území nově vzniklé České republiky nebyla žádná mincovna. Česká národní banka začala hledat náhradu, a protože neměla v úmyslu budovat státní podnik, vypsala veřejný tendr. Jeho vítězem se stala společnost Bižuterie z Jablonce nad Nisou, která mohla nabídnout bohaté zkušenosti v oblasti kovovýroby. Nová divize Bižuterie jménem Česká mincovna byla slavnostně otevřena 1. července 1993. Práci České mincovny od té doby oceňuje nejen Česká národní banka, ale celá Česká republika. Mincíři v Jablonci nad Nisou dosud vyrazili přes 3 miliardy mincí. Pro centrální banku státu vyrábějí veškeré kovové oběživo, které Čechům cinká v kapsách, tj. 1, 2, 5, 10, 20 a 50Kč mince, ale také všechny pamětní mince ze zlata a stříbra. Vyrobili mimo jiné také zlatou minci s hmotností 130 kilogramů a nominální hodnotou 100 milionů Kč, která se stala největší frézovanou mincí na světě. Své postavení však Česká mincovna nezískává automaticky – již 30 let se o mincovní zakázky s úspěchem uchází ve výběrových řízeních. Vedle výroby pro potřebu státu každoročně připravuje i vlastní emisní plán, který obsahuje desítky titulů. Snoubí se v nich špičkové umělecké a řemeslné zpracování, přísně omezený emisní náklad a přednosti drahých kovů. V jejich reliéfech se ukrývá řada emocí i tisíc let lásky k řemeslu…

Averzní straně medaile, která je věnována Jablonci nad Nisou, vévodí Nová radnice. Monumentální funkcionalistickou budovu postavenou ve 30. letech 20. století vyobrazila medailérka Irena Hradecká, DiS. Kompozici averzu dotváří pohled na město z ptačí perspektivy. „Jsou tam takové detaily jako střechy domů i s komíny nebo tobogán u městského bazénu, pokud se někdo pozorně podívá,“ říká medailér Jakub Matouš, DiS. Vodní plocha jablonecké přehradní nádrže Mšeno je spolu s hlavními pozemními komunikacemi vyplněna barevným smaltem. Reverzní strana pamětní medaile je pak věnována České mincovně. „Pracoval jsem s motivy českých oběžných mincí. Zobrazil jsem je vždy z té strany, na které se nachází nominální hodnota – s výjimkou padesátikoruny jde tudíž o rubové strany. Zbylou plochu jsem vyplnil jednotlivými letopočty existence České mincovny od roku 1993 do roku 2023,“ říká student jablonecké medailérské školy David Špryňar.

Vedle smaltu se může pamětní medaile České mincovny pochlubit ještě patinou a limitovaným nákladem, který čítá pouhých 300 kusů. Každý exemplář je ručně číslovaný na hraně.

Specifikace

Číslo
31931-730
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
David Špryňar
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Patina
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
311 g
Průměr
75 mm
Balení
Černá papírová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...