Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Pro sběratele
  3. Sběratelské série
  4. Stříbrná medaile Apoštol Šimon Kananejský stand
Zpět

Stříbrná medaile Apoštol Šimon Kananejský stand

Cena (včetně DPH)
920 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
31354-720
Sběratelská série


Apoštolové

Devátá emise z tuctu stříbrných pamětních medailí, které vycházejí v rámci cyklu České mincovny s názvem Apoštolové, je věnována svatému Šimonovi.

Svatý Šimon má v náboženských textech hned několik přídomků – je známý jako Kananejský, Zélóta či Horlivec. Ve skutečnosti však všechna tato slova znamenají totéž. Apoštolova přezdívka s největší pravděpodobností symbolizovala jeho oddanost víře, ale možná také výbušnou povahu nebo dokonce odhodlání bojovat proti cizí nadvládě. Jako zélóti se totiž v biblické době označovali militantní příslušníci židovského protiřímského odbojového hnutí. Skutečnost, že mezi Ježíšovými učedníky byl Šimon, který Římanům vzdoroval, i Matouš, který jim jako celník sloužil, ukazuje Mesiášovu lásku ke všem bližním bez rozdílu. Po Ježíšově smrti Šimon procestoval s dalším apoštolem – Judou Tadeášem, který se na medaili objeví v roce 2020 – Blízký východ, kde oba zemřeli mučednickou smrtí. Šimon byl ukřižován a na kříži rozřezán pilou.

Mučednickou smrt apoštola vyobrazila medailérka Lenka Nebeská, DiS., na reverzní straně medaile. Averzní straně vévodí světcovo vyobrazení se svatozáří a typickými atributy – pilou a knihou. Dvouřádkový opis na averzní straně uvádí APOŠTOL ŠIMON KANANEJSKÝ – ZÉLÓTA.

Stříbrná medaile není jen přírůstkem do sbírky. Stane se talismanem pro štěstí všem barvířům, koželuhům, pracovníkům s kůží, tkalcům, zedníkům a dřevorubcům, jichž je svatý Šimon patronem.

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslo
31354-720
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
září 2019
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna