1. Eshop
  2. DÁRKY
  3. Pro malé i velké sběratele
  4. Apoštolové
  5. Stříbrná medaile Apoštol Šimon Kananejský …
Zpět

Stříbrná medaile Apoštol Šimon Kananejský stand

Cena (včetně DPH)
920 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
31354-720
Sběratelská série


Apoštolové

Devátá emise z tuctu stříbrných pamětních medailí, které vycházejí v rámci cyklu České mincovny s názvem Apoštolové, je věnována svatému Šimonovi.

Svatý Šimon má v náboženských textech hned několik přídomků – je známý jako Kananejský, Zélóta či Horlivec. Ve skutečnosti však všechna tato slova znamenají totéž. Apoštolova přezdívka s největší pravděpodobností symbolizovala jeho oddanost víře, ale možná také výbušnou povahu nebo dokonce odhodlání bojovat proti cizí nadvládě. Jako zélóti se totiž v biblické době označovali militantní příslušníci židovského protiřímského odbojového hnutí. Skutečnost, že mezi Ježíšovými učedníky byl Šimon, který Římanům vzdoroval, i Matouš, který jim jako celník sloužil, ukazuje Mesiášovu lásku ke všem bližním bez rozdílu. Po Ježíšově smrti Šimon procestoval s dalším apoštolem – Judou Tadeášem, který se na medaili objeví v roce 2020 – Blízký východ, kde oba zemřeli mučednickou smrtí. Šimon byl ukřižován a na kříži rozřezán pilou.

Mučednickou smrt apoštola vyobrazila medailérka Lenka Nebeská, DiS., na reverzní straně medaile. Averzní straně vévodí světcovo vyobrazení se svatozáří a typickými atributy – pilou a knihou. Dvouřádkový opis na averzní straně uvádí APOŠTOL ŠIMON KANANEJSKÝ – ZÉLÓTA.

Stříbrná medaile není jen přírůstkem do sbírky. Stane se talismanem pro štěstí všem barvířům, koželuhům, pracovníkům s kůží, tkalcům, zedníkům a dřevorubcům, jichž je svatý Šimon patronem.

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslo
31354-720
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
září 2019
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna