Stříbrná medaile Apoštol Šimon Kananejský stand

Stříbrná medaile Apoštol Šimon Kananejský stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
září 2019
Emisní náklad
500 ks
Cena
990 Kč
včetně DPH
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Apoštolové

Devátá emise z tuctu stříbrných pamětních medailí, které vycházejí v rámci cyklu České mincovny s názvem Apoštolové, je věnována svatému Šimonovi.

Svatý Šimon má v náboženských textech hned několik přídomků – je známý jako Kananejský, Zélóta či Horlivec. Ve skutečnosti však všechna tato slova znamenají totéž. Apoštolova přezdívka s největší pravděpodobností symbolizovala jeho oddanost víře, ale možná také výbušnou povahu nebo dokonce odhodlání bojovat proti cizí nadvládě. Jako zélóti se totiž v biblické době označovali militantní příslušníci židovského protiřímského odbojového hnutí. Skutečnost, že mezi Ježíšovými učedníky byl Šimon, který Římanům vzdoroval, i Matouš, který jim jako celník sloužil, ukazuje Mesiášovu lásku ke všem bližním bez rozdílu. Po Ježíšově smrti Šimon procestoval s dalším apoštolem – Judou Tadeášem, který se na medaili objeví v roce 2020 – Blízký východ, kde oba zemřeli mučednickou smrtí. Šimon byl ukřižován a na kříži rozřezán pilou.

Mučednickou smrt apoštola vyobrazila medailérka Lenka Nebeská, DiS., na reverzní straně medaile. Averzní straně vévodí světcovo vyobrazení se svatozáří a typickými atributy – pilou a knihou. Dvouřádkový opis na averzní straně uvádí APOŠTOL ŠIMON KANANEJSKÝ – ZÉLÓTA.

Stříbrná medaile není jen přírůstkem do sbírky. Stane se talismanem pro štěstí všem barvířům, koželuhům, pracovníkům s kůží, tkalcům, zedníkům a dřevorubcům, jichž je svatý Šimon patronem.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31354-720
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
13 g
Průměr
28 mm
Balení
Modrá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...