Stříbrná medaile Hvězdy stříbrného plátna - František Filipovský proof

Stříbrná medaile Hvězdy stříbrného plátna - František Filipovský proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2019
Emisní náklad
400 ks
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Hvězdy stříbrného plátna

Prostřednictvím volného cyklu nazvaného Hvězdy stříbrného plátna vzdává Česká mincovna hold výrazným osobnostem československé kinematografie. Po Karlu Fialovi, Rudolfu Hrušínském, Vladimíru Menšíkovi a Jiřím Kodetovi přichází na řadu stříbrná pamětní medaile nezapomenutelného Františka Filipovského.

Všestranný herec zářil na divadelních prknech, stříbrných plátnech i televizních obrazovkách. Snad ještě více pak exceloval v dabingu. S hlasem Františka Filipovského je neodmyslitelně spojeno především jméno Louis de Funès. Těžko bychom hledali někoho, kdo by neznal strážmistra Ludovica Cruchota, jehož nadšení pro policejní práci dalo vzniknout šestidílné sérii zahájené Četníkem ze Saint Tropez. Pak je tu komisař Juve, kterému nedá spát záhadný zločinec Fantomas. Pochopitelně nelze opomenout všeho schopného majitele loděnice Fourchauma z komedie Tonoucí se stébla chytá, kázní posedlého choreografa Evanse z hudebního filmu Piti Piti Pa, ministra Dona Sallusta, který intrikuje na dvoře španělského krále v historické Pošetilosti mocných, a takto by se dalo pokračovat ještě dlouho. „Já z toho mám vždycky rozpaky, abych tak řekl, mindrák. Připadá mi to jako plagiát – že se přiživuju na překrásným, nádherným, geniálním komickým výkonu,“ svěřil se kdysi František Filipovský. Skromnost a obavy ale nebyly na místě. Bez jeho mistrovských výkonů by se u nás nejrůznější francouzské komedie, ve kterých vystupuje potměšilý cholerický mužíček, jistě nestaly legendami. Dabing v podání Františka Filipovského byl natolik výjimečným zážitkem, že se na něj jeho kolegové chodili dívat do nahrávacího studia – on totiž role Louise de Funèse nenamlouval, on je znovu hrál. A do každé přidal něco ze sebe. Od roku 1995 se na počest Františka Filipovského uděluje Cena Františka Filipovského za dabingové mistrovství. Česká mincovna je v roce 2019 jejím oficiálním partnerem.

Na pamětní medaili medailéra MgA. Martina Daška najdete hned dva portréty Františka Filipovského – první je tradiční a druhý, který je zároveň logem Ceny Františka Filipovského, stylizovaný.

Nedílnou součástí medaile je speciální balení, které představuje herce i jeho nejznámější role.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31456-711
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
10 g
Průměr
30 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...