Stříbrná medaile Kominík pro štěstí proof

Stříbrná medaile Kominík pro štěstí proof

Stav skladu
Do 14 dnů
Datum emise
březen 2024
Cena
990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Potkat kominíka, který by nám přinesl štěstí, je dnes stále těžší. Se stříbrnou medailí České mincovny však budete mít jeho kouzlo stále při sobě.

Když proti nám na ulici jde člověk celý v černém, s bílou čapkou a s tváří umazanou od sazí, štěstí máme na dosah ruky. Stačí, abychom se ho dotkli, nebo – pokud se stydíme – se v jeho blízkosti alespoň chytili za knoflík… Jak vůbec pověra, že kominíci nosí štěstí, vznikla? Naši předkové dobře věděli, že kamna dobře topí jen tehdy, když je komín čistý – nejenže je pak doma teplo a lépe se vaří, ale hlavně nehrozí otrava kouřem či požár. Není proto divu, že ten, kdo komín vyčistil, přinesl do domácnosti štěstí… Existuje však i celá řada pohádkovějších vysvětlení. Jedna pověst vypráví o kominíkovi, který pracoval v Schönbrunnu. Komíny na vídeňském zámku byly tak velké, že se do nich vešel celý člověk. Když jimi kominík prolézal, náhodou zaslechl zrádce, kteří kuli pikle proti císaři. Naštěstí se mu podařilo nepozorovaně vytratit, varovat mocnáře, a zachránit tak jeho rodinu i celou monarchii. Jiný příběh pak vypráví o kominíkovi, který ztratil knoflík. Na pomoc mu přišla žena, která místo toho našla měšec plný zlatých mincí.

Medailérka Eva Prousková, DiS., věnovala averzní stranu medaile malému kominíčkovi, který má u sebe všechno potřebné, aby mohl vyčistit komín. Písmena O ve veselém nápisu KOMINÍK PRO ŠTĚSTÍ mají podobu knoflíků. Reverzní strana pak předkládá poctivá kachlová kamna, pod kterými si hoví kočka.

V naší nabídce najdete také kominický talisman pro štěstí, na který vyryjeme text dle vašeho přání.

Specifikace

Číslo
31991-711
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Eva Prousková, DiS.
Autor reverzu
Eva Prousková, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
10 g
Průměr
30 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...