Stříbrná medaile Kult osobnosti - Karl Marx proof

Stříbrná medaile Kult osobnosti - Karl Marx proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
srpen 2022
Emisní náklad
500 ks
Cena
2 190 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Kult osobnosti

Druhá stříbrná medaile České mincovny z cyklu s názvem Kult osobnosti připomíná kontroverzní postavu Karla Marxe.

Německý filozof Karl Marx ve svém rodném Prusku na vlastní kůži zažil události převratného roku 1848, kterými v podstatě skončil evropský feudalismus. Coby mladý revolucionář se do dění osobně zapojil a poté zblízka pozoroval krutou realitu britského liberálního kapitalismu. Tyto skutečnosti pomohly formovat jeho životní filozofii. Dospěl k poznání, že celými lidskými dějinami prostupuje třídní boj mezi utlačovateli a utlačovanými – vládnoucími a ovládanými. Věřil, že po zániku třídních společností otrokářů a feudálů přijde další revoluční vlna, která zničí kapitalismus. Soudobý konflikt proletariátu a buržoazie – dělníků a kapitalistů, kteří je vykořisťují – měl podle něj vyvrcholit zrušením soukromého vlastnictví výrobních prostředků a nastolením beztřídní společnosti. Tato komunistická utopie by pak byla ke všem lidem spravedlivá v duchu hesla: „Každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb.“ Líbivá myšlenka, se kterou na první pohled nelze nesouhlasit a kterou lze aplikovat i na dnešní podobu hamižného kapitalismu, však měla četné mezery. Marx se totiž dopouštěl kreativní práce s fakty a využíval jen takové údaje, které potvrzovaly jeho teze. Sám pak neváhal týt z cizí práce a využívat sympatizantů, kteří ho finančně podporovali. Pochopitelně nelze opomenout také skutečnost, že Marxovo dílo položilo základ, na kterém do dnešních dní staví všechny komunistické diktatury světa. Ty si teorii o třídním boji překroutily tak, aby sloužila jejich vlastní touze po moci…

Averzní strana medaile, která je dílem akademického sochaře Jiřího Dostála, předkládá charakteristický portrét Karla Marxe doplněný jeho jménem a životními daty v angličtině. Reverzní straně pak vévodí titul a letopočet vydání Marxovy stěžejní knihy – DAS KAPITAL, 1867. To, jak komunistické režimy postavily Marxovo dílo na hlavu, symbolizuje obrácené písmeno A spolu se srpem a kladivem, jejichž kombinace tvoří písmeno P.

Nedílnou součástí emise je speciální příloha, která nabízí objektivní pohled na Karla Marxe očima historika Pavla Kosatíka.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31761-751
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Šedý papírový box
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...