Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Stříbrná medaile Miro Žbirka proof

Cena (včetně DPH)
1 990 Kč
Stav skladu
Na žádanku
Číslo
31233-751
Sběratelská série


Slavíci ve zlatě

Sběratelský cyklus České mincovny nazvaný „Slavíci ve zlatě“ vítá již pátou legendu československé hudební scény. Stříbrná medaile patří Miro Žbirkovi, jehož věhlas se rozšířil daleko za hranice vlasti.

Miroslav Žbirka se narodil před 65 lety slovenskému otci a anglické matce, kteří se seznámili v Londýně a po druhé světové válce se usadili v Bratislavě. Byla to právě matka, která malého „Mekyho“ přivedla k hudbě. Pomáhali jí při tom jeho starší bratři Jason a Tony, kteří rovněž koketovali s hudebním řemeslem a dobře se orientovali ve světových směrech. K prvním kapelám, jejichž písně hrál budoucí Zlatý slavík na kytaru, patřili jedineční Beatles. „Kdybych jako chlapec neslyšel jejich písničky, tak bych asi v populární hudbě nepůsobil. Byl bych možná fotbalistou nebo něčím podobným,“ vtipkuje zpěvák. Díky vyrůstání v dvojjazyčné domácnosti se naučil plynně anglicky, což v průběhu své kariéry bohatě zúročil. Okouzlil doma i v zahraničí a splnil se mu sen nahrávat v legendárním londýnském studiu Abbey Road. Zařadil se tak nejen po bok svých hrdinů Beatles, ale také dalších velikánů – Pink Floydů, Deep Purple či U2.

Zkušený medailér-portrétista MgA. Martin Dašek věnoval averzní stranu stříbrné ražby charismatickému portrétu zpěváka a jeho jménu. Reverzní strana medaile pak nese hlavu kytary – je doplněna ikonickými brýlemi, které jsou nedílnou součástí zpěvákovy image, a nápisem ZLATÝ SLAVÍK 1982.

Nepřehlédněte též sběratelskou etuji, ve které má Meky místo po boku dalších hvězd hudební síně slávy.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Vroubkovaná
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslo
31233-751
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
květen 2017
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna