Stříbrná medaile Panna Marie Sedmibolestná - Útěk do Egypta SK stand

Stříbrná medaile Panna Marie Sedmibolestná - Útěk do Egypta SK stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
květen 2022
Emisní náklad
500 ks
Cena
2 690 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Panna Marie Sedmibolestná

Druhá stříbrná medaile České mincovny z cyklu, který zve k rozjímání o událostech, jimiž bylo poznamenáno neposkvrněné srdce Panny Marie Sedmibolestné, připomíná útěk do Egypta.

Poté, co se v Betlémě narodil Spasitel, přišli od východu tři mudrci, aby se mu poklonili. V Jeruzalémě navštívili krále Heroda a ptali se ho, kde naleznou novorozeného krále Židů. Herodes byl jejich dotazem znepokojen. Obával se, že by neznámé dítě mohlo ohrozit jeho vládu, a proto nařídil zavraždění všech betlémských chlapců do dvou let věku. Tehdy se Josefovi zjevil anděl a varoval ho před nebezpečím: „Vstaň, vezmi dítě i jeho matku, uprchni do Egypta a buď tam, dokud ti neřeknu; neboť Herodes bude hledat dítě, aby je zahubil.“ Útěk do ciziny přinesl Marii mnoho bolesti. Strachovala se o svého syna a nechápala, že ho někdo k smrti nenávidí. Trápilo ji, že musí opustit domov a vydat se na místo, které v době, kdy tam přebývali Židé, bývalo plné nepřátel. Rmoutilo ji, že v souvislosti s Ježíšovým narozením umírají tisíce nevinných dětí. Navzdory těmto těžkým břemenům však měla důvěru v Boží plán. Po čase stráveném v Egyptě se Josefovi opět zjevil anděl a pravil: „Vstaň, vezmi dítě i jeho matku a jdi do země izraelské; neboť již zemřeli ti, kteří ukládali dítěti o život.“ Svatá rodina poslechla, ale nevrátila se do Judska, kde vládl Herodův syn. Namísto toho se usadila v Galileji – ve městě zvaném Nazaret…

Na averzní straně pamětní medaile, která je dílem medailéra Davida Kružliaka, je zvěčněna scéna z Egypta. Josef vede oslíka, na kterém sedí Marie s Ježíškem. Nad nimi svítí spalující slunce a v pozadí se tyčí pyramidy. Reverzní straně, která je společná celému cyklu, vévodí bysta Panny Marie. Jejích sedm bolestí je vyjádřeno prostřednictvím srdce probodnutého sedmi meči.

Nedílnou součástí medaile je brožura, která slovem a obrazem připomíná kapitolu z života Panny Marie Sedmibolestné.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31808-713
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Patina
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
42 g
Průměr
50 mm
Balení
Šedý papírový box
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...