Stříbrná medaile Příběhy naší historie - Loutka Spejbla proof

Stříbrná medaile Příběhy naší historie - Loutka Spejbla proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
listopad 2020
Emisní náklad
500 ks
Cena
1 690 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Příběhy naší historie

Devátá a poslední stříbrná medaile z cyklu České mincovny „Příběhy naší historie“ vychází v roce, kdy si připomínáme 100. narozeniny pana Spejbla. Historie loutky, která je hlavou slavné dřevěné rodinky a která přináší radost generacím malých i velkých diváků, je příběhem plným smíchu a inteligentní i ztřeštěné zábavy.

Pan Spejbl se narodil v Plzni roku 1920,
kdy ho podle návrhu loutkoherce Josefa Skupy vyřezal Karel Nosek. Stvořitelé loutce nadělili hlavu holou jako koleno, veliký nos a ještě větší uši, vypoulené oči, nezbytný frak, dřeváky a rukavičky. Zpočátku byl Spejbl divadelním partnerem populární postavičky Kašpárka a jeho nevděčnou rolí se stala karikatura omezeného měšťáka. Obě postavy se však k sobě příliš nehodily a hry s osamoceným Spejblem také nebyly to pravé ořechové. Potřebné oživení přinesla až Spejblova zmenšená a technicky dokonalejší kopie. Nová loutka s blonďatou čupřinou, která koulí očima, dostala jméno Hurvínek a časem přijala úlohu Spejblova nezbedného synka. Rošťák, který si ze svého starostlivého taťuldy tropí žerty, obohatil hry o osvědčený mezigenerační spor a rázem bylo zaděláno na fenomenální úspěch. Tak v roce 1930 vzniklo plzeňské Divadlo Spejbla a Hurvínka.

Medailér MgA. Martin Dašek věnoval averzní stranu medaile osobnosti Josefa Skupy. Portrét loutkoherce doplnil jeho jménem, životními letopočty a nechybí ani původní loutka pana Spejbla. Reverzní strana pak předkládá kompletní dřevěnou rodinku Divadla S+H – pana Spejbla, Hurvínka, pejska Žeryka, Máničku a paní Kateřinu.

Nedílnou součástí medaile je speciální certifikát původu, který vypráví její příběh.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31428-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Modrá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...