Stříbrná medaile Příběhy naší historie - Rádio Svobodná Evropa proof

Stříbrná medaile Příběhy naší historie - Rádio Svobodná Evropa proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
duben 2020
Emisní náklad
500 ks
Cena
1 590 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Příběhy naší historie

Sedmá stříbrná medaile České mincovny z cyklu „Příběhy naší historie“ vypráví o touze po pravdě a svobodě slova – připomíná příběh rádia Svobodná Evropa.

Jedním ze zakladatelů Svobodné Evropy a prvním ředitelem jejího českého vysílání byl Ferdinand Peroutka, který pro Spojené státy americké, jež rozhlasovou stanici zřídily, představoval důvěryhodné spojení s demokratickou minulostí Československa. Slavný český novinář z exilu v Mnichově prostřednictvím rádiových vln hovořil ke svým krajanům, objektivně komentoval situaci ve světě a zamýšlel se nad nelehkým osudem národa, který byl přinucen žít za železnou oponou. Komunistický režim se Svobodné Evropy zalekl, a protože rádiové vlny si z pohraničníků a ostnatého drátu nic nedělaly, nasadil do éteru šum rušiček a kravál pochodové hudby. Demokratické myšlenky se přesto dostaly k lačným uším a vliv stanice rostl. Když na konci 80. let padla železná opona, rušení ustalo a roku 1995 se sídlem Svobodné Evropy stala svobodná Praha…

MgA. Martin Dašek umístil na averzní stranu medaile mapu střední Evropy – z německého Mnichova, na který ukazuje špička rozhlasového vysílače, se do ní šíři vlny Svobodné Evropy. Reverzní straně pak vévodí portrét Ferdinanda Peroutky, který si zapaluje dýmku. Novinář je obklopen opisem: VOLÁ HLAS SVOBODNÉHO ČESKOSLOVENSKA – FERDINAND PEROUTKA – PRVNÍ ŘEDITEL RFE.

Součástí každé medaile je speciální certifikát původu, který vypráví její příběh.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31426-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Modrá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...