Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Emisní plán 2020
  3. Stříbrná medaile Příběhy naší historie - Rádio Svobodná Evropa …
Zpět

Stříbrná medaile Příběhy naší historie - Rádio Svobodná Evropa proof

Orientační cena (včetně DPH)
1 590 Kč
Stav skladu
duben 2020
Číslo
31426-721
Sběratelská série


Příběhy naší historie

Sedmá stříbrná medaile České mincovny z cyklu „Příběhy naší historie“ vypráví o touze po pravdě a svobodě slova – připomíná příběh rádia Svobodná Evropa.

Jedním ze zakladatelů Svobodné Evropy a prvním ředitelem jejího českého vysílání byl Ferdinand Peroutka, který pro Spojené státy americké, jež rozhlasovou stanici zřídily, představoval důvěryhodné spojení s demokratickou minulostí Československa. Slavný český novinář z exilu v Mnichově prostřednictvím rádiových vln hovořil ke svým krajanům, objektivně komentoval situaci ve světě a zamýšlel se nad nelehkým osudem národa, který byl přinucen žít za železnou oponou. Komunistický režim se Svobodné Evropy zalekl, a protože rádiové vlny si z pohraničníků a ostnatého drátu nic nedělaly, nasadil do éteru šum rušiček a kravál pochodové hudby. Demokratické myšlenky se přesto dostaly k lačným uším a vliv stanice rostl. Když na konci 80. let padla železná opona, rušení ustalo a roku 1995 se sídlem Svobodné Evropy stala svobodná Praha…

MgA. Martin Dašek umístil na averzní stranu medaile mapu střední Evropy – z německého Mnichova, na který ukazuje špička rozhlasového vysílače, se do ní šíři vlny Svobodné Evropy. Reverzní straně pak vévodí portrét Ferdinanda Peroutky, který si zapaluje dýmku. Novinář je obklopen opisem: VOLÁ HLAS SVOBODNÉHO ČESKOSLOVENSKA – FERDINAND PEROUTKA – PRVNÍ ŘEDITEL RFE.

Součástí každé medaile je speciální certifikát původu, který vypráví její příběh.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslo
31426-721
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
duben 2020
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna