Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Stříbrná medaile Příběhy naší historie - Svaz junáků - skautů RČS proof

Cena (včetně DPH)
1 590 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
31420-721
Sběratelská série


Příběhy naší historie

Příběh junáků – českých skautů vypráví o smyslu pro povinnost a úctě k přírodě. Připomíná ho pátá pamětní medaile z cyklu České mincovny „Příběhy naší historie“ vyražená z ryzího stříbra.

Skautské hnutí vzniklo roku 1907 v Anglii a rázem se rozšířilo do celého světa – včetně tehdejšího Rakouska-Uherska, kde se první český skautský tábor konal roku 1912. Čeští skauti, řečení junáci, překonali první světovou válku a aktivně se podíleli na zakládání republiky. Bouřlivé 20. století jim ale přichystalo mnoho překážek. Protože jejich hnutí stojí na demokratických principech, stali se trnem v oku nastupujícím totalitním režimům, které jejich činnost zakázaly. Za druhé světové války junáci působili v ilegálním protinacistickém odboji a stovky jich za to zaplatily životem. Další junáci se stali oběťmi politických procesů a strávili léta v komunistických žalářích. S výjimkou krátkého uvolnění v období pražského jara se junáci mohli svobodně pustit do obnovování až po sametové revoluci. Stali se platnými členy mezinárodního skautského společenství a zájem o jejich činnost je v současné době větší než kdy předtím. Není divu – není mnoho organizací, které o sobě mohou prohlásit, že si našly cestu k lidem napříč zeměmi, kulturami i náboženstvími.

Na averzní straně ražby medailéra MgA. Martina Daška najdete českou vlajku a charakteristickou ikonografii – široký klobouk, skautskou lilii a odznak se třemi orlími pery, který junáci získávají za splnění tří náročných celodenních zkoušek mlčení, hladu a samoty. V opisu je uveden současný název hnutí JUNÁK – ČESKÝ SKAUT doplněný mottem BUĎ PŘIPRAVEN. Reverzní strana pak předkládá skupinu junáků sedících u ohně před stanem s podsadou, který je českým skautským vynálezem. Letopočty v opisu připomínají založení organizace (1912), vznik zastřešujícího „Svazu junáků – skautů republiky Československé“ (1919) a trojí obnovení organizace (1945, 1968, 1989).

Součástí každé medaile je speciální certifikát původu, který vypráví její příběh.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslo
31420-721
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
červen 2019
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna