Stříbrná medaile Slavné nevěsty - Anna Lucemburská stand

Stříbrná medaile Slavné nevěsty - Anna Lucemburská stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
březen 2023
Emisní náklad
500 ks
Cena
2 590 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Slavné nevěsty

Pětidílná série České mincovny s názvem Slavné nevěsty vypráví o urozených českých ženách, které byly provdány do blízké i daleké ciziny. Na některé čekalo štěstí, na jiné trápení… Jako čtvrtá se na stříbrných medailích zkrášlených patinou objevuje Anna Lucemburská.

Dcera Karla IV. jménem Anna se narodila jeho čtvrté manželce Elišce Pomořanské. Otec už ji nestihl dosadit na pomyslnou šachovnici dynastických sňatků, v jejichž organizování vynikal. Místo něj to udělal jeho následník – Annin nevlastní bratr Václav IV. O Annu Lucemburskou jako případnou královskou nevěstu se začali zajímat rádcové francouzského krále. Jejich snahy se ale střetly s podobnými, které přicházely z nepřátelského tábora. Tím byl anglický dvůr s mladistvým králem Richardem II. Plantagenetem. V následující diplomatické konfrontaci se Václav IV. nakonec přiklonil k Anglii a roku 1382 se Anna provdala za Richarda. Nevěsta, v Anglii zvaná Anna Česká, přinesla do svého nového domova novou módu a opakovaně se zasloužila o propuštění králových vězňů. Pravděpodobně podnítila Jana Viklefa k přeložení bible do angličtiny a přispěla ke zveřejnění jeho učení v českých zemích, kde pak inspirovalo mistra Jana Husa. Laskavé skutky jí mezi lidem Anglie vynesly pojmenování „dobrá královna Anna“. Hlas veřejnosti tak vyvážil skutečnost, že králi a jeho zemi nedala následníka trůnu…

Levý profil královny Anny, s částí složitého účesu, vychází ze zpodobení na jejím figurálním náhrobku ve Westminsterské katedrále. Vpravo je umístěn reliéf anděla podávajícího korunu, v pozadí s hradbou jako symbolem stabilní světské ochrany korunovace z Boží milosti,“ říká autor medaile a milovník historie ak. soch. Michal Vitanovský. Opis na averzu uvádí jméno a životní letopočty královny: ANNA LUCEMBURSKÁ, 1366–1394. Reverzní strana medaile pak předkládá lineárně řešenou figuru krále Richarda II. a středověkou vedutu Londýna, nad kterou je umístěn městský znak. Vedle názvu města najdete v opisu na reverzu ještě jméno krále a letopočet jeho svatby: LONDÝN 1382, RICHARD II.

Součástí medaile je speciální příloha, která vám slovy Michala Vitanovského představí Annin život i jednotlivé detaily reliéfu medaile.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31661-723
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Patina
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
42 g
Průměr
50 mm
Balení
Šedý papírový box
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...