Stříbrná medaile Slavné nevěsty - Anna Přemyslovna stand

Stříbrná medaile Slavné nevěsty - Anna Přemyslovna stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
červen 2022
Emisní náklad
500 ks
Cena
2 590 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Slavné nevěsty

Pětidílná série České mincovny s názvem Slavné nevěsty vypráví o urozených českých ženách, které byly provdány do blízké i daleké ciziny. Na některé čekalo štěstí, na jiné trápení… Jako třetí se na stříbrných medailích zkrášlených patinou objevuje Anna Přemyslovna.

Anna Přemyslovna, sestra posledního přemyslovského krále Václava III., se po násilné smrti svého bratra stala cennou figurou na politické šachovnici. Annin manžel – vévoda Jindřich Korutanský – se díky její urozené krvi stal novým českým panovníkem. To však nebylo po chuti jiným uchazečům o trůn, a tak se rozhořel několikaletý boj o moc, který Jindřich nakonec prohrál. Anna, která se svým manželem podle svatebního slibu sdílela dobré i zlé, musela opustit Čechy a roli skutečné královny trpce přenechala své sestře Elišce Přemyslovně – ženě vítězného Jana Lucemburského. S Jindřichem, který se nadále nechával titulovat českým králem, pak pobývala v tyrolském městě Hall a vedle prázdného titulu české královny jí náleželo ještě reálné postavení korutanské vévodkyně. Těžce nesla své odloučení od domova a zemřela bezdětná ve věku pouhých dvaadvaceti let.

Levý profil prostovlasé Anny na averzní straně medaile se neopírá o žádný dochovaný historický portrét. Výraz tváře staví na životní dráze Přemyslovny, která vedla od počátečních mladistvých iluzí k tvrdé srážce s nepříznivou realitou. Vpravo hlavu doplňují brána s vytaženou padací mříží a šikmo pohozená koruna, což symbolizuje ztrátu českého trůnu,“ říká autor medaile a milovník historie ak. soch. Michal Vitanovský. Opis na averzu uvádí jméno a životní letopočty královny: ANNA PŘEMYSLOVNA, 1290–1313. Reverzní strana medaile pak předkládá lineárně řešenou figuru krále Jindřicha Korutanského a středověkou vedutu Prahy, nad kterou je umístěn městský znak. Vedle názvu města najdete v opisu na reverzu ještě jméno krále a letopočet jeho svatby: PRAHA 1306, JINDŘICH KORUTANSKÝ.

Součástí medaile je speciální příloha, která vám slovy Michala Vitanovského představí Annin život i jednotlivé detaily reliéfu medaile.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31660-723
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Patina
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
42 g
Průměr
50 mm
Balení
Šedý papírový box
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...