Stříbrná medaile Slavné nevěsty - Kateřina z Poděbrad stand

Stříbrná medaile Slavné nevěsty - Kateřina z Poděbrad stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
červen 2023
Emisní náklad
500 ks
Cena
2 590 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Slavné nevěsty

Pětidílná série České mincovny s názvem Slavné nevěsty vypráví o urozených českých ženách, které byly provdány do blízké i daleké ciziny. Na některé čekalo štěstí, na jiné trápení… Jako poslední se na stříbrných medailích zkrášlených patinou objevuje Kateřina z Poděbrad.

Druhorozená dcera krále Jiřího z Poděbrad jménem Kateřina se stala objektem sňatkové politiky svého otce již v devíti letech. V té době byl na pražském dvoře ve formálním vězení potenciální uherský král – patnáctiletý Matyáš Korvín –, a tak Jiří dojednal jejich svazek. Když byl Matyáš skutečně zvolen králem, jeho hodnota coby ženicha a případného spojence prudce stoupla. Politické konflikty ve středu Evropy však svatbu stále odsouvaly. Když se pak Kateřina z Poděbrad konečně stala uherskou a chorvatskou královnou, už před sebou měla jen tři roky života. Zemřela v pouhých čtrnácti letech, po porodu mrtvého dítěte, a byla pochována v budínském kostele svatého Zikmunda. Údajně byla jedinou ženou, kterou Matyáš skutečně miloval. Po její smrti česko-uherské vztahy ochladly natolik, že nakonec přešly v otevřené nepřátelství. Král Matyáš Korvín se sice znovu oženil, ale ani druhá manželka mu nedala vytouženého dědice…

„Historický portrét Kateřiny z Poděbrad se nezachoval, ale bylo možné se částečně inspirovat malovaným portrétem její matky. K dispozici je také podobizna Kateřininy sestry – dvojčete. Prostor vlevo od tváře vyplňuje manželova koruna a také havran s prstenem v zobáku. Ten je jednou z heraldických figur v Matyášově rodovém erbu a zároveň odkazuje na královo druhé jméno, které se překládá jako havran,“ vysvětluje autor medaile a milovník historie ak. soch. Michal Vitanovský. Nápis na averzu uvádí jméno a životní letopočty královny: KATEŘINA Z PODĚBRAD, 1449–1464. Reverzní strana medaile pak předkládá lineárně řešenou figuru krále Matyáše Korvína a středověkou vedutu Budína, nad kterou je umístěn městský znak. Vedle názvu města najdete na reverzu ještě jméno krále a letopočet jeho svatby: BUDÍN 1461, MATYÁŠ KORVÍN.

Součástí medaile je speciální příloha, která vám slovy Michala Vitanovského představí Kateřinin život i jednotlivé detaily reliéfu medaile.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31662-723
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Patina
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
42 g
Průměr
50 mm
Balení
Šedý papírový box
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...