Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Dárky
  3. Nejnovější produkty
  4. Stříbrná medaile Štědrý den proof
Zpět

Stříbrná medaile Štědrý den proof

Cena (včetně DPH)
1 050 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
31463-711


Na pamětních medailích České mincovny se v posledních letech zabydlela vánoční tematika. Nejprve se v ryzím stříbře představilo kompletní osazenstvo Betléma – Ježíšek, Marie, Josef, Kašpar, Melichar a Baltazar. Poté pamětní medaile připomněla 200. výročí vzniku nejslavnější vánoční koledy Tichá noc. V roce 2019 je sváteční stříbrná medaile, která představuje hodnotný, vkusný a univerzální vánoční dárek, věnována Štědrému dni, na který se těší bez rozdílu malí i velcí.

Štědrý den je jedním z nejoblíbenějších dní v roce a každý z nás má 24. prosince jiný důvod k radosti. Ta správná sváteční atmosféra se neobejde bez setkání s rodinou, vánočního stromečku, koled, televizních pohádek, cukroví, štědrovečerní večeře, purpury na plotně, lití olova, pouštění lodiček, polibku pod jmelím, půlnoční mše a pochopitelně ani bez dárků. První dochované zprávy o vánočních dárcích na našem území pocházejí z doby panování krále Václava IV. Ve středověku dostávaly děti o Vánocích červená jablíčka jako symbol zdraví, mladé panny byly obdarovávány perlami, které byly symbolem čistoty, a tradičním darem byl i peníz z drahého kovu. Nepustil-li ho obdarovaný celý večer z dlaně, odměnou mu byl příslib bohatého života. Zkusíte to?

Trojúhelníková kompozice na averzní straně medaile, kterou zpracovala medailérka Mária Filová, DiS., evokuje vánoční stromeček. Jednotlivá políčka vyobrazují anděla, lístky jmelí, perníček ve tvaru srdce, zvoneček, vánoční ozdobu, cukroví, ořechovou lodičku se svíčkou, cesmínu a zabalený dárek. Dalšími prvky averzu jsou ozdobné ornamenty a nápis ŠTĚDRÝ DEN. Reverzní straně medaile vévodí vločka, která připomíná, že bez sněhové nadílky nemůže být Štědrý den dokonalý…

Nedílnou součástí emise je tematické dárkové balení, kam lze vepsat věnování.

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
Mária Filová, DiS.
Autor reverzu
Mária Filová, DiS.
Číslo
31463-711
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
listopad 2019
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna