Stříbrná medaile Sv. Mikuláš proof

Stříbrná medaile Sv. Mikuláš proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
říjen 2021
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 050 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Stříbrná medaile, která je součástí volného dárkového cyklu České mincovny s vánočními motivy, připomíná příběh svatého Mikuláše.

Mikuláš z Myry byl štědrý člověk s dobrým srdcem, který pomáhal chudým a potřebným – zejména dětem. Všechen svůj majetek rozdal, a když chtěl v dobrodiní pokračovat, neváhal krást u svého otce, hamižného boháče. Na přelomu 3. a 4. století našeho letopočtu nebylo výjimkou, když si věřitel vzal od dlužníka do zástavy dítě, aby ho v případě nesplacení dluhu mohl prodat do otroctví. Jakmile se Mikuláš o takovém nešťastném dítěti dozvěděl, rozhodl se zaplatit výkupné. Váček s penězi položil za okno, schoval ho do boty nebo hodil do komína. Potom zabušil a rychle zmizel, protože byl skromný a přál si zůstat nepoznán. Když se Mikuláš stal jedním z prvních biskupů křesťanské církve, zakládal školy a sirotčince. Pravidelně je navštěvoval a přihlížel hodnocení svých svěřenců. Hodné děti byly odměňovány pochvalou, nezvedené trestány metlou… V příběhu starověkého světce jistě poznáváte prvky dnešní mikulášské tradice. Dárek v punčoše za oknem a posuzování, zda dítě zlobilo, jsou nedílnou součástí českého předvánočního času již od 13. století.

Averzní strana stříbrné medaile, která je dílem medailérky Ludmily Kracíkové, DiS., předkládá tradiční vyobrazení Mikuláše v podobě důstojného vousatého starce s ornátem, mitrou a berlou. V ruce drží tři zlatá jablka připomínající legendu o třech dcerách chudého šlechtice, které Mikuláš zachránil před životem v bídě a ponížení. Kompozici averzní strany dotváří vánoční hvězda a reverzní strana je beze zbytku věnována sněhové vločce.

Nedílnou součástí emise je české dárkové balení, kam lze vepsat věnování.

V naší nabídce najdete také slovenskou verzi dárkového balení.

Specifikace

Číslo
31657-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Autor reverzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
13 g
Průměr
28 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...