100 let Československa
Cesta Českého lva 20. stoletím

Stříbrná medaile Vlasta Burian standard

Cena (včetně DPH)
890 Kč
35 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31156-750

Medaile bankovních soutěží 2016

Stříbrné pamětní medaile Vlasty Buriana jsou náhradou za zrušenou emisi České národní banky a vycházejí z vítězného soutěžního návrhu. Doplňuje je ilustrovaný certifikát pravosti s tematickým textem.


Letos uplyne 125 let ode dne, kdy se narodil „Král komiků“ Vlasta Burian. Česká mincovna u příležitosti tohoto vzácného jubilea připravila pro numismatiky a filmové fandy opravdovou lahůdku – stříbrnou pamětní medaili v matném provedení standard věnovanou odkazu úžasného herce, jenž svým ryzím humorem vytrvale lechtá naše bránice pokaždé, když se objeví na televizní obrazovce.

Vlasta Burian se narodil v Liberci otci Antonínovi, jenž byl krejčí, ale také vášnivý divadelní ochotník a vlastenec. Proto se z převážně německého Liberce odstěhoval s rodinou do Prahy. Tam se Vlastovi otevřely možnosti projevit svůj jedinečný talent. Začínal jako komik v Rokoku, později vystupval v kabaretu Červená sedma. Postupem času založil vlastní divadlo a stal se jeho hlavní hvězdou.

Do srdcí všech Čechů se však zapsal prostřednictvím rolí, které ztvárnil ve filmu – za svůj život se představil ve čtyřech němých a 36 zvukových snímcích. Ve 30. a 40. letech byl právem nejpopulárnějším českým hercem. Popelec Hadimrška, hrdinný kapitán Korkorán, ostrostřelec Anton Špelec, rádce Atakdále – už vyslovení jmen těchto proslulých Burianových postav vyvolá na tváři každého z nás pobavený úsměv. Přitom od natočení posledního z jeho filmů uběhly desítky let!

Ač Vlasta Burian zemřel roku 1962, žije dále skrze své umění. Česká mincovna připomíná jeho mimořádný přínos české kultuře formou malého uměleckého díla, které zpracoval vynikající medailér Jaroslav Bejvl. Ten na averzu zachytil hercovu příznačnou podobiznu spolu s daty 1981 a 2016 a jménem VLASTA BURIAN. Pro reverz pak zpracoval nápaditou kompozici tvořenou spirálovitě stočeným filmovým pásem nesoucím text FILMOVÝ HEREC a KOMIK. Krásná pamětní medaile zpestří vaše sbírky, ale potěší také coby originální dárek!

Materiál
Stříbro
Váha
16 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
34 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Autor averzu
Jaroslav Bejvl
Autor reverzu
Jaroslav Bejvl
Číslo
31156-750
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
duben 2016
Balení
Černá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna