1. Eshop
  2. Pro sběratele
  3. Pamětní medaile
  4. Stříbrná medaile Zavedení československé měny
Zpět

Stříbrná medaile Zavedení československé měny

Cena (včetně DPH)
1 590 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31485-721


Medaile bankovních soutěží 2019

V roce 2019 si připomínáme 100. výročí zavedení československé měny. Při této příležitosti vznikla stříbrná pamětní medaile České mincovny, která vychází z jednoho z nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do výtvarné soutěže České národní banky.

Československá republika byla vybudována na troskách Rakouska-Uherska 28. října 1918, ale na svou vlastní měnu si musela počkat. Koruna československá byla prohlášena za měnu nového státu zákonem z 10. dubna 1919, a zatímco Rakousko a Maďarsko musely po katastrofálním zhroucení modifikované rakousko-uherské měny přejít na šilink a pengö, v Československu přežil název staré měny – byť s jiným přívlastkem – jako v jediném nástupnickém státu monarchie. Paradoxně se tak stalo díky Aloisi Rašínovi, člověku, kterého habsburská justice za první světové války odsoudila k nejvyššímu trestu. Přestože byl doktor Rašín autorem prvního zákona československého státu a zásadním způsobem přispěl ke zdárnému a klidnému průběhu 28. října 1918, nejvíce si ho pamatujeme právě jako otce československé koruny a našeho prvního ministra financí.

Autorem pamětní medaile je akademický malíř Vladimír Pavlica. Averzní straně vévodí portrét Aloise Rašína vyvedený v autorově nezaměnitelném stylu doplněný ministrovým podpisem. Na pozadí averzu se nachází plocha s vroubkovaným okrajem. Na tento tvar navazuje reverzní strana medaile, které dominuje československý kolek, jímž byly po vzniku republiky kolkovány rakousko-uherské bankovky. Kompozici reverzu dotvářejí heraldické znaky České republiky a průčelí Národní banky Československé se dvěma sochami a sloupy.

Nenechte si ujít pamětní medaili s motivem, který v soutěži České národní banky získal mimořádnou odměnu.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
ak. mal. Vladimír Pavlica
Autor reverzu
ak. mal. Vladimír Pavlica
Číslo
31485-721
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
březen 2019
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna