Stříbrná mince 1 Oz Britannia UK 2024 proof

Stříbrná mince 1 Oz Britannia UK 2024 proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
březen 2024
Emisní náklad
5610 ks
Cena
3 490 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Investiční mince Britannia je chloubou britské mincovny The Royal Mint. Její podoba se pravidelně mění a ani rok 2024 není výjimkou. Zbrusu nový reliéf můžete obdivovat na stříbrné ražbě o hmotnosti jedné trojské unce ve špičkové kvalitě proof.

Hrdá Britannia po dva tisíce let reprezentuje Británii a symbolizuje sílu, odolnost a statečnost – hodnoty, které jsou ostrovnímu národu nejdražší. Toto alegorické zosobnění v podobě spanilé bohyně, která je ozbrojena Neptunovým trojzubcem, štítem a korintskou přilbou, se poprvé objevilo na mincích okolo roku 119. Tehdy byla Británie římskou provincií a vládl jí císař Hadrián. Po zániku římské říše se tato postava vytratila, ale znovu se objevila v 16. století – v alžbětinském období, kdy začala představovat britskou námořní moc. V následujících staletích se Britannia stala kulturní ikonou, za obou světových válek povzbuzovala z propagandistických plakátů Brity ve válečném úsilí, zdobila známky a bankovky. Pochopitelně se opět stala námětem mincí – počínaje Karlem II. se objevuje na rubu mincí všech britských panovníků. Zkrátka nepřišel ani Karel III.

Reverzní straně mince, jejíž autorkou je francouzská ilustrátorka Marie-Alice Harel, vévodí moderní interpretace Britannie. Chochol její přilby se plynule mění v mořskou vlnu, což odkazuje na odvěké spojení britských ostrovů s okolními vodami. Averzní strana mince pak náleží atributům emitenta – tj. nominální hodnotě 2 POUNDS (GBP), portrétu krále Karla III. a textu CHARLES II D G REX F D (Karel III., z Boží milosti král, ochránce víry).

Díky tomu, že se její reliéf pravidelně mění, představuje investiční mince také atraktivní přírůstek do numismatické sbírky.

Specifikace

Číslo
84543-751
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
38,61 g
Průměr
38,61 mm
Balení
Obal
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...