1. Eshop
  2. Mince světa
  3. Stříbrná mince 1 Oz Karneval Mickeyho Mouse - Donald proof
Zpět

Stříbrná mince 1 Oz Karneval Mickeyho Mouse - Donald proof

Cena (včetně DPH)
2 150 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
84234-751


Donald

Karneval Mickeyho Mouse představuje nejoblíbenější animované postavičky Walta Disneyho, a na stříbrné minci proto nemůže chybět legendární Kačer Donald.

Postavička Myšáka Mickeyho vznikla v roce 1928 a prošla dlouhým charakterovým vývojem. Protože Mickey začínal jako hlavní hrdina ztřeštěných grotesek, nebyl žádným „Mirkem Dušínem“ – neváhal si zapálit cigaretu, prováděl nejrůznější lumpárny, a dokonce se ocitl ve vězení. S tím, jak rostla Mickeyho popularita, bylo zapotřebí, aby se animovaný hrdina uklidnil. Mickey se polepšil a mohl začít sloužit jako dětský vzor. Dobrá taškařice ale postavu se zápornými charakterovými vlastnostmi potřebuje jako sůl, a tak se zrodil Kačer Donald. Poprvé se divákům představil roku 1934 v hudebně laděném skeči „The Wise Little Hen“ a záhy se stal Mickeyho cholerickým protějškem. Jenom v následujících dvou desetiletích se objevil ve více než 150 filmech a stal se jednou z nejmilovanějších postaviček Disneyho univerza. Lví podíl na oblibě kresleného opeřence měl dabér Clarence Nash, který vytvořil Donaldův nesrozumitelný kačeří hlas.

Reverzní straně mince vévodí Donald, který svou námořnickou uniformu vyměnil za cirkusovou. Věčnému smolaři se za límec zachytily balónky, které nebohého kačera odnášejí někam pryč... To vše v pestrých barvách, kterých bylo dosaženo pomocí technologie kolorování. Donaldovo jméno je uvedeno v dolní části mince na stylizované vstupence. Averzní strana nese jméno a profil Alžběty II., nominální hodnotu TWO DOLLARS (NZD) a rok emise 2019 – čili atributy emitenta mince, kterým je tichomořský ostrov Niue. Podoba oficiálně licencované ražby je dílem výtvarného kolektivu New Zealand Mint.

Balení mince má podobu dřevěné krabičky s ilustrovaným přebalem a mechanismem, který minci vkusně vystaví.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
40 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84234-751
Emisní náklad
10000 ks
Balení
Dřevěná etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Kolorovaná
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue