Stříbrná mince 200 Kč 2017 Josef Kainar proof

Stříbrná mince 200 Kč 2017 Josef Kainar proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2017
Emisní náklad
10200 ks
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

„Někdy si říkám, že je soumrak poezie. To je možné – vždycky musí přijít soumrak, aby mohlo začít svítat,“ nechal se slyšet Josef Kainar, jeden z našich nejvýraznějších básníků 20. století. U příležitosti 100. výročí jeho narození vydává Česká národní banka 200Kč stříbrnou minci v mimořádné kvalitě proof.

Coby mladý gymnazista se Josef Kainar věnoval především hudbě – hrál na několik nástrojů a působil v jazzových kapelách. Později se stal přispěvatelem Studentského časopisu, kde se seznámil s řadou začínajících básníků své generace, a zcela se oddal poezii. Jeho verše ovlivnil zejména existencialismus. Snažil se o pravdivé vyobrazení světa přecházející ve skepticismus, využíval ironie hraničící s výsměchem, hovorového jazyka koketujícího s vulgarismy a lyriky, která dostávala příběhové pojetí. Jeho láska k hudbě navíc poezii dodávala mimořádnou zpěvnost. To vše se odráží například ve sbírce „Nové mýty“, odkud pochází Kainarova pravděpodobně nejslavnější báseň „Stříhali dohola malého chlapečka“.

Toto stěžejní dílo je zároveň hlavním motivem averzní strany mince zkušeného medailéra Vojtěcha Dostála DiS. Odborná komise soutěže ČNB mu udělila první místo „za velmi kvalitní ztvárnění portrétu Josefa Kainara a za výjimečný soulad lícní a rubové strany díky použití netradičního typu písma“. Kompozici doplňují nápisy 200 Kč, ČESKÁ REPUBLIKA, JOSEF KAINAR, 1917–2017 a otevřená kniha.

Všechny mince České národní banky jsou raženy v České mincovně v Jablonci nad Nisou.

Specifikace

Číslo
21704-721
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
Modrá plastová etue M33
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...