1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Stříbrná mince 200 Kč 2017 Založení České …
Zpět

Stříbrná mince 200 Kč 2017 Založení České astronomické společnosti proof

Cena (včetně DPH)
585 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21708-721


Orientační výkupní cena Na dotaz

Poslední stříbrná 200Kč mince, kterou Česká národní banka vydala v roce 2017, je věnována století České astronomické společnosti. Byla vyražena v mimořádné kvalitě proof.

Česká astronomická společnost byla oficiálně založena dne 8. prosince 1917 na ČVUT v Praze, a to díky neúnavné činnosti nadšenců, kteří se svou lásku k nebesům snažili přiblížit veřejnosti. Podporovala odborná pozorování nebeských těles, podnítila stavbu řady lidových hvězdáren a její členové popularizovali astronomii prostřednictvím přednášek, knih, časopisů a později i rozhlasu. Po vzniku samostatného Československa usnadnil rozkvět tuzemské astronomie fakt, že jeden ze zakladatelů mladého státu – generál Milan Rastislav Štefánik – byl původním povoláním astronom. Pobočky tehdy již Československé astronomické společnosti vznikaly na území Čech, Moravy, Slezska, Slovenska, ale také Podkarpatské Rusi. Ve druhé polovině 20. století zájem o vesmírný prostor dále narůstal – především díky rozvoji kosmonautiky – a ČAS byla při tom. I dnes, 100 let od založení, je pojítkem mezi profesionálními a amatérskými astronomy a přibližuje veřejnosti nejnovější vědecké poznatky.

Autorem stříbrné mince se stal medailér a pedagog jablonecké medailérské školy MgA. Josef Oplištil. Komisi České národní banky oslovilo především jeho „velmi efektní pozitivní a negativní ztvárnění českého lva, v jehož negativním obraze je zakomponováno souhvězdí Lva“. Reverzní straně mince pak vévodí logo České astronomické společnosti stylizované do podoby hvězdy, okolo které krouží planeta.

Dvousetkorunová mince byla – stejně jako všechny další mince České republiky – vyražena v České mincovně v Jablonci nad Nisou.
 

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Číslo
21708-721
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
prosinec 2017
Balení
Modrá plastová etue M33
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč