Stříbrná mince 200 Kč 2017 Založení České astronomické společnosti proof

Stříbrná mince 200 Kč 2017 Založení České astronomické společnosti proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
prosinec 2017

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Poslední stříbrná 200Kč mince, kterou Česká národní banka vydala v roce 2017, je věnována století České astronomické společnosti. Byla vyražena v mimořádné kvalitě proof.

Česká astronomická společnost byla oficiálně založena dne 8. prosince 1917 na ČVUT v Praze, a to díky neúnavné činnosti nadšenců, kteří se svou lásku k nebesům snažili přiblížit veřejnosti. Podporovala odborná pozorování nebeských těles, podnítila stavbu řady lidových hvězdáren a její členové popularizovali astronomii prostřednictvím přednášek, knih, časopisů a později i rozhlasu. Po vzniku samostatného Československa usnadnil rozkvět tuzemské astronomie fakt, že jeden ze zakladatelů mladého státu – generál Milan Rastislav Štefánik – byl původním povoláním astronom. Pobočky tehdy již Československé astronomické společnosti vznikaly na území Čech, Moravy, Slezska, Slovenska, ale také Podkarpatské Rusi. Ve druhé polovině 20. století zájem o vesmírný prostor dále narůstal – především díky rozvoji kosmonautiky – a ČAS byla při tom. I dnes, 100 let od založení, je pojítkem mezi profesionálními a amatérskými astronomy a přibližuje veřejnosti nejnovější vědecké poznatky.

Autorem stříbrné mince se stal medailér a pedagog jablonecké medailérské školy MgA. Josef Oplištil. Komisi České národní banky oslovilo především jeho „velmi efektní pozitivní a negativní ztvárnění českého lva, v jehož negativním obraze je zakomponováno souhvězdí Lva“. Reverzní straně mince pak vévodí logo České astronomické společnosti stylizované do podoby hvězdy, okolo které krouží planeta.

Dvousetkorunová mince byla – stejně jako všechny další mince České republiky – vyražena v České mincovně v Jablonci nad Nisou.
 

Specifikace

Číslo
21708-721
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
Modrá plastová etue M33
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...