Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Stříbrná mince 200 Kč 2018 Založení Národního muzea stand

Cena (včetně DPH)
465 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21802-750


Orientační výkupní cena Na dotaz

Národní muzeum se může pochlubit miliony unikátních exponátů z celé řady oborů – od přírodních věd po společenské. Jsou s ním spojeny také dějiny české numismatiky, a je proto příhodné, že u příležitosti 200. výročí založení je mu věnována 200Kč stříbrná mince České národní banky v kvalitě standard.

U zrodu Národního muzea stála vlastenecky uvědomělá česká šlechta, která v čele se světově respektovaným paleontologem Kašparem Mariou hrabětem ze Šternberka vyzvala všechny české patrioty a příznivce vědy k vybudování muzejních sbírek. Šlechtici svá slova podložili činy. Novému muzeu věnovali své rozsáhlé soukromé kolekce a pro jejich vystavení poskytli své paláce. Ty však záhy začaly být muzejním fondům malé, a v roce 1891 byla proto na Václavském náměstí otevřena zcela nová budova, která je s naší nejvýznamnější muzejní institucí spojena dodnes.

Nejen historická novorenesančni budova, ale také moderní budova Národního muzea (která v minulosti sloužila jako pražská burza, parlament i sídlo rádia Svobodná Evropa) vévodí reverzní straně pamětní mince z ateliéru Mgr. Petra Horáka. Averzní stranu pak medailér věnoval vybraným exponátům z rozsáhlých muzejních sbírek – kostře plejtváka myšoka, fosílii trilobita, kamenné plastice hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic, vakovlkovi, velescinkovi kapverdskému a denáru knížete Boleslava II. Mincovní pole je pak vyplněno názvy objektů spravovaných Národním muzeem.

Výhradním výrobcem všech českých mincí je jablonecká Česká mincovna.

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
21802-750
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
září 2018
Balení
kapsle
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč