Stříbrná mince 200 Kč 2019 První pražská defenestrace proof

Stříbrná mince 200 Kč 2019 První pražská defenestrace proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červenec 2019
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Husitství patří ke stěžejním kapitolám naší historie, a tak Česká národní banka nemohla opomenout 600. výročí první pražské defenestrace. Stříbrná mince s nominální hodnotou 200 Kč je vyražena ve špičkové kvalitě proof.

Léta Páně 1419 zmítaly Čechami nepokoje živené vnitřními sváry, hospodářskými problémy a opovrženíhodnými poměry v církvi, která před čtyřmi lety upálila milovaného mistra Jana Husa. Přijímání z kalicha – symbol návratu k původní nezkažené víře – se nezadržitelně šířilo celou zemí. Venkovský lid dopřával sluchu potulným kazatelům a ve městech se vedly spory o kostely mezi zastánci a odpůrci kališnických myšlenek. Český král Václav IV., který dosud husity chránil, se držel stranou. Zasáhl proti nim až v reakci na hrozby svého bratra Zikmunda, krále římského a uherského, a rostoucí husitskou opovážlivost. Nařídil návrat katolických farářů, které husité vypudili z kostelů, a v den výročí Husova upálení dosadil na Novém Městě pražském protihusitsky orientovanou městskou radu. Noví konšelé začali ihned jednat – své odpůrce a známé husitské buřiče uvrhli do žalářů, z farních škol vyhnali husitské žáky a zakázali kališnická procesí. Kalich trpělivosti Husových stoupenců přetekl 30. července. Fanatický kněz Jan Želivský shromáždil rozzuřený dav, který ho nejprve násilím uvedl zpět do jeho kostela svatého Štěpána a poté se vypravil k radnici, kde se rozrušení novoměstští radní sešli, aby se poradili, jak nepokoji učinit přítrž. To už ale pod okna radnice dorazil zástup vedený Želivským, který požadoval propuštění svých bratří z vězení. Když konšelé v čele s purkrabím odmítli, dav přemohl stráže a vtrhl do budovy. Úředníky, které nepobili na místě, husité vyhodili z oken na připravená kopí. Byla prolita první krev husitských válek…

Autorkou pamětní mince se stala akademická sochařka Majka Wichnerová. Odborná komise České národní banky ocenila „vystižení atmosféry davu vycházejícího z kostela Panny Marie Sněžné a samotného aktu defenestrace“.

Všechny české mince razí Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

Specifikace

Číslo
21906-721
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
Modrá plastová etue M33
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...