1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Stříbrná mince 200 Kč 2019 První pražská …
Zpět

Stříbrná mince 200 Kč 2019 První pražská defenestrace proof

Cena (včetně DPH)
575 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21906-721


Orientační výkupní cena Na dotaz

Husitství patří ke stěžejním kapitolám naší historie, a tak Česká národní banka nemohla opomenout 600. výročí první pražské defenestrace. Stříbrná mince s nominální hodnotou 200 Kč je vyražena ve špičkové kvalitě proof.

Léta Páně 1419 zmítaly Čechami nepokoje živené vnitřními sváry, hospodářskými problémy a opovrženíhodnými poměry v církvi, která před čtyřmi lety upálila milovaného mistra Jana Husa. Přijímání z kalicha – symbol návratu k původní nezkažené víře – se nezadržitelně šířilo celou zemí. Venkovský lid dopřával sluchu potulným kazatelům a ve městech se vedly spory o kostely mezi zastánci a odpůrci kališnických myšlenek. Český král Václav IV., který dosud husity chránil, se držel stranou. Zasáhl proti nim až v reakci na hrozby svého bratra Zikmunda, krále římského a uherského, a rostoucí husitskou opovážlivost. Nařídil návrat katolických farářů, které husité vypudili z kostelů, a v den výročí Husova upálení dosadil na Novém Městě pražském protihusitsky orientovanou městskou radu. Noví konšelé začali ihned jednat – své odpůrce a známé husitské buřiče uvrhli do žalářů, z farních škol vyhnali husitské žáky a zakázali kališnická procesí. Kalich trpělivosti Husových stoupenců přetekl 30. července. Fanatický kněz Jan Želivský shromáždil rozzuřený dav, který ho nejprve násilím uvedl zpět do jeho kostela svatého Štěpána a poté se vypravil k radnici, kde se rozrušení novoměstští radní sešli, aby se poradili, jak nepokoji učinit přítrž. To už ale pod okna radnice dorazil zástup vedený Želivským, který požadoval propuštění svých bratří z vězení. Když konšelé v čele s purkrabím odmítli, dav přemohl stráže a vtrhl do budovy. Úředníky, které nepobili na místě, husité vyhodili z oken na připravená kopí. Byla prolita první krev husitských válek…

Autorkou pamětní mince se stala akademická sochařka Majka Wichnerová. Odborná komise České národní banky ocenila „vystižení atmosféry davu vycházejícího z kostela Panny Marie Sněžné a samotného aktu defenestrace“.

Všechny české mince razí Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Číslo
21906-721
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
červenec 2019
Balení
Modrá plastová etue M33
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč