1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Stříbrná mince 200 Kč 2019 První pražská …
Zpět

Stříbrná mince 200 Kč 2019 První pražská defenestrace stand

Cena (včetně DPH)
475 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21906-750


Orientační výkupní cena Na dotaz

Po minci s motivem upálení mistra Jana Husa vydává Česká národní banka další pamětní emisi připomínající stěžejní událost husitského hnutí. Stříbrná 200Kč mince vyražená v kvalitě standard je věnována 600. výročí první pražské defenestrace.

Již Starý zákon vypráví příběh sadistické královny Jezábel, kterou po převratu její služebníci svrhli z okna paláce. Vyhození z okna totiž představuje kolektivní dehonestaci a okázalé potupení oficiální autority. Za pojmenování tohoto aktu slovem „defenestrace“ (z latinského „de“ – tedy z – a „fenestra“ – čili okno) však svět vděčí českým zemím, kde se vyhazování hodnostářů z oken stalo nejen symbolem nespokojenosti, ale také předzvěstí chaosu a utrpení pro celou Evropu. První pražská defenestrace se odehrála roku 1419, ale její příběh se začal psát o čtyři roky dříve, když církev upálila milovaného mistra Jana Husa. Jeho myšlenky nezemřely spolu s ním – nezadržitelně se šířily celým královstvím a mezi nespokojeným lidem získávaly stále větší podporu. Do sporů mezi Husovými stoupenci, kteří požadovali oltářní svátost podobojí, a katolíky se nakonec musel zapojit český král Václav IV. V reakci na nátlak římského krále Zikmunda a na rostoucí husitskou opovážlivost dosadil na Novém Městě pražském protihusitsky orientovanou městskou radu. Husitští kněží museli opustit kostely, jejich procesí byla zakázána a jejich bratři byli uvrženi do vězení. A to provokativně v den výročí upálení Jana Husa. Fanatický stoupenec Husova učení Jan Želivský si to nemínil nechat líbit a 30. července pronesl plamenný projev, který shromážděné husity uvedl do varu. Rozhořčený dav se nejprve vypravil do kostela svatého Štěpána, odkud byl Želivský na základě královského nařízení vypuzen, a pak k radnici, kde Želivský požadoval nápravu způsobených křivd. Radní mu však sluchu nedopřáli, a tak dav vtrhl do budovy. Úředníky, které nepobili na místě, husité vyhodili z oken na připravená kopí. Z malého plamínku se zanedlouho rozhořel požár husitských válek…

Autorkou pamětní mince se stala akademická sochařka Majka Wichnerová. Reverzní strana předkládá husitské procesí vycházející z kostela svatého Štěpána a averzní strana je věnována samotnému aktu defenestrace.

Výhradním výrobcem všech českých mincí je Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
21906-750
Datum emise
červenec 2019
Balení
kapsle
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč