Stříbrná mince 200 Kč 2020 Adolf Loos proof

Stříbrná mince 200 Kč 2020 Adolf Loos proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
prosinec 2020
Cena
695 Kč
včetně DPH
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.
Orientační výkupní cena produktu je Na dotaz. Výkup probíhá dle pravidel výkupu.

Popis produktu

V roce 2020 si připomínáme 150 let, které uplynuly od narození Adolfa Loose – jednoho z nejhlasitějších bojovníků za jednoduchost a funkčnost v architektuře. Při této příležitosti vyšla stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč vyražená v kvalitě proof.

Ačkoliv se Adolf Loos nepovažoval za architekta, stal se jedním z největších představitelů evropské architektury 20. století.
Na svět přišel roku 1870 do rodiny brněnského kameníka, ale odmítl pokračovat v rodinné tradici. Studoval na liberecké průmyslovce a vídeňské technice, ale žádnou školu nedokončil. Měl totiž potíže s autoritami a zažitými konvencemi, což se v budoucnosti mělo promítnout i do jeho tvorby. Na konci 19. století Loos podnikl vysněnou cestu do Spojených států amerických, které ho zaujaly industriálními budovami, jednoduchostí životního stylu a účelovostí. Nedlouho poté, co se usadil ve Vídni, si zřídil svou vlastní projekční kancelář a začal provokovat místní konzervativní společnost. V architektuře i užitém umění totiž odmítal cokoli, co bránilo plnému využití všech funkcí díla. Ve své nejvýznamnější a nejvlivnější stati zavrhl ornamenty jako zbytečný přežitek, který jen plýtvá časem a penězi. To, že architekturu nepovažoval za umění, však neznamenalo, že by neměla splňovat estetické ideály. Loos je spatřoval v harmonii, účelovosti, strohé a důstojné eleganci moderního člověka, který je zbaven zátěže všeho starého.

Typickou ukázkou Loosovy koncepce se stala Müllerova vila, která stojí v Praze na Ořechovce. Medailér Asamat Baltaev, DiS., který zvítězil ve výtvarné soutěži ČNB, jí věnoval averzní stranu mince. Reverzní strana pak předkládá architektův portrét doplněný výročními letopočty.

Všechny české mince razí Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

Specifikace

Číslo
22007-721
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
Modrá plastová etue M33
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...