Stříbrná mince 200 Kč 2020 Adolf Loos stand

Stříbrná mince 200 Kč 2020 Adolf Loos stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
prosinec 2020

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.
Orientační výkupní cena produktu je Na dotaz. Výkup probíhá dle pravidel výkupu.

Popis produktu

V roce 2020 uplynulo 150 let od narození Adolfa Loose. Legendě světové architektury vzdává hold stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč vyražená v kvalitě standard.

Brněnský rodák Adolf Loos
byl jedním z nejhlasitějších bojovníků za jednoduchost a funkčnost ve stavebnictví. Ačkoliv se nepovažoval za architekta, stal se jedním z největších představitelů evropské architektury 20. století. Bouřil se proti zažitým konvencím a rád provokoval konzervativní společnost. Odmítal zdobnost a ornamenty – vše muselo být jednoduché a účelové, nic nesmělo bránit plnému využití funkcí díla. Není divu, že Loosův strohý obchodní dům krejčovské firmy Goldman & Salatsch stojící hned naproti přepychovému císařskému sídlu Hofburgu pobouřil celou Vídeň. Přestože se architekt potýkal s ostrou kritikou a jeho díla byla častována posměšnými názvy, měl řadu podporovatelů i majetných klientů. Po rozpadu Rakouska-Uherska se pak stále častěji obracel ke své rodné české zemi, kde s úspěchem bujela moderní architektura. Loosova meziválečná tvorba se soustředila na luxusní interiéry a projekty individuálního bydlení, v nichž uplatnil svůj unikátní princip prostorového strukturování půdorysu – tzv. raumplan, který je založený na plynulé návaznosti a propojenosti jednotlivých částí domu. Zhmotněním této idey se stala Müllerova vila.

Právě pražské vile věnoval medailér Asamat Baltaev, DiS., který zvítězil ve výtvarné soutěži ČNB, averzní stranu mince. Reverzní strana pak předkládá architektův portrét doplněný výročními letopočty.

Výhradním výrobcem českých mincí je jablonecká Česká mincovna.

Specifikace

Číslo
22007-750
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
kapsle
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...