Stříbrná mince 200 Kč 2020 Božena Němcová stand

Cena (včetně DPH)
499 Kč
Stav skladu
Nyní nedostupné
Číslo
22002-750


Orientační výkupní cena Na dotaz

Stříbrná pamětní mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč vyražená v provedení standard vychází u příležitosti 200. výročí narození Boženy Němcové. Nebo je to jinak?

Česká pamětní mince, která by připomínala jubileum narození Boženy Němcové, byla připravena k vydání již v roce 1995. Tehdy mělo jít o 175. výročí, ale mince nakonec nebyla vyražena. Jedním z důvodů byly opakovaně vyvolávané dohady o sporném datu narození nejslavnější české spisovatelky… Vídeňská matrika uvádí, že se Božena Němcová narodila 4. února 1820 jako nemanželské dítě Terezie Novotné a dostala jméno Barbora. Poté, co si Terezii vzal za manželku kočí Johann Pankl, přijal Barunku za vlastní a přestěhovali se do Ratibořic. Tam se k nim přistěhovala i Barunčina babička Marie Magdaléna Novotná, která se stala inspirací pro autorčino největší dílo. Datum spisovatelčina narození však zpochybňují školní matriky, podle kterých se narodila v roce 1817 či 1818, a někteří badatelé dokonce tvrdí, že mohla být šlechtického původu a pocházela z rodiny ratibořické vévodkyně Kateřiny Zaháňské… Ať už je pravda jakákoli, Česká národní banka se nakonec rozhodla respektovat zápis z vídeňské matriky, oprášila čtvrt století starý návrh mince a vydává ho u příležitosti 200. výročí narození Boženy Němcové.

Autorem reliéfu je jeden z nejznámějších českých medailérů – akademický sochař Jiří Harcuba – a není bez zajímavosti, že mince vychází až sedm let poté, co nás navždy opustil. Reverzní straně vévodí portrét Boženy Němcové v levém profilu doplněný jejím jménem a výročními letopočty 1820–2020. Averzní strana je věnována nominální hodnotě 200 Kč, nápisu ČESKÁ REPUBLIKA a heraldickým zvířatům z velkého státního znaku. To vše nese Harcubův nezaměnitelný rukopis.

Výhradním výrobcem českých mincí je jablonecká Česká mincovna.

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
22002-750
Datum emise
leden 2020
Balení
kapsle
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč