Stříbrná mince 200 Kč 2020 Zahájení ražby jáchymovských tolarů proof

Stříbrná mince 200 Kč 2020 Zahájení ražby jáchymovských tolarů proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
leden 2020
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

V roce 2020 si připomínáme 500. výročí zahájení ražby jáchymovských tolarů. Při této příležitosti vydává Česká národní banka stříbrnou minci s nominální hodnotou 200 Kč vyraženou v kvalitě proof.

„ARMA DOMINORIUM SLICORUM STEFANI ET FRATRES COMITUM DE BASSAUN“
– tato latinská slova se nacházejí v opisu jáchymovského tolaru. Znamenají „štít pánů Šliků, Štěpána a bratří, hrabat z Pasounu“ a vyjadřují, kdo byl zodpovědný za ražbu jedné z nejslavnějších mincí všech dob. Šlikové byli původně měšťanskou dynastií, která se díky své mimořádné podnikavosti vypracovala mezi šlechtickou smetánku. Když na svém panství v Krušných horách objevili pohádkově bohaté naleziště stříbrné rudy, vycítili neopakovatelnou příležitost k zisku. Z německé strany hor pozvali zkušené horníky a zahájili těžbu. Stříbrné balvany o hmotnosti až 100 kilogramů nalezené takřka pod povrchem nebyly v Jáchymově ničím výjimečným… Evropa lačnila po českém stříbru, ale kdyby ho Šlikové chtěli vyvézt v surovém stavu, museli by z něj platit cla a daně. Mince však byly těchto poplatků ušetřeny, a tak si vychytralí šlechtici začali z dobytého stříbra razit své vlastní. Krátce na to získali pro své podnikání oficiální oprávnění od Zemského sněmu a krále Ludvíka I. Stalo se tak roku 1520. Než roku 1528 nepřejícný Ferdinand I. odebral Šlikům jejich právo razit mince, stihly se z jáchymovského stříbra vyrobit miliony tolarů. V následujících staletích se pak úspěšný standard, který zavedli Šlikové, snažil kdekdo napodobit – doma i v zahraničí. Zkomolený název tolaru dal jméno dolaru…

Na averzní straně mince, jejíž autorkou se stala mladá studentka medailérského řemesla Veronika Adamcová, jsou vyobrazeny obě strany jáchymovského tolaru. Na reverzní straně mince, která navazuje na kompozici averzu, se nacházejí portréty vydavatelů jáchymovských tolarů – hraběte Štěpána Šlika a českého krále Ludvíka I.

Výhradním dodavatelem českých mincí je jablonecká Česká mincovna.

Specifikace

Číslo
22001-721
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
Modrá plastová etue M33
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...