Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. Eshop
  2. Pro sběratele
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Stříbrná mince 200 Kč 2020 Zahájení ražby …
Zpět

Stříbrná mince 200 Kč 2020 Zahájení ražby jáchymovských tolarů stand

Cena (včetně DPH)
495 Kč
Stav skladu
Nyní nedostupné
Číslo
22001-750


Orientační výkupní cena Na dotaz

Rovných 500 let – právě tolik času uplynulo od zahájení ražby jáchymovských tolarů. Česká národní banka toto jubileum připomíná emisí stříbrné mince vyražené v kvalitě standard s nominální hodnotou 200 Kč.

Jáchymovské tolary, které se roku 1520 začaly razit z krušnohorského stříbra pod taktovkou dynastie Šliků a se svolením krále Ludvíka I., prosluly kvalitou použitého kovu. Obsahovaly 27 gramů čistého stříbra a lidé si je v době, kdy panovníci ryzost mincí záměrně snižovali, aby se obohatili, rychle oblíbili. Do roku 1528, kdy nepřejícný císař Ferdinand I. hraběcí dynastii právo razit mince odebral, vznikly miliony tolarů. Většina z nich však byla v zemích, které neměly vlastní zdroje stříbra, roztavena a použita k ražbě cizích mincí. V následujících staletích se pak úspěšný standard, který zavedli Šlikové, snažil kdekdo napodobit – doma i v zahraničí. Z Maďarska známe zkomolený tallér, z Polska talar, z Řecka tàliro, z Itálie tallero, z Ruska táler, z Persie dare, z Islandu dalur a z Norska, Švédska, Dánska a Holandska daler. Právě holandská platidla se díky rozmachu mezinárodního obchodu v 17. a 18. století rozšířila do celého světa. Holandskými mincemi se platilo například na Blízkém východě, v Indonésii nebo v holandské kolonii v Novém světě, ze které se později stal New York. A odtud byl jen krůček k dolaru, který dnes v nejrůznějších obměnách používají takřka čtyři desítky světových ekonomik…

Na averzní straně mince, jejíž autorkou se stala mladá studentka medailérského řemesla Veronika Adamcová, jsou vyobrazeny obě strany jáchymovského tolaru. Na reverzní straně mince, která navazuje na kompozici averzu, se nacházejí portréty vydavatelů jáchymovských tolarů – hraběte Štěpána Šlika a českého krále Ludvíka I.

Všechny české mince se vyrábějí v jablonecké České mincovně.

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
22001-750
Datum emise
leden 2020
Balení
kapsle
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč