Stříbrná mince 200 Kč 2023 Zahájení pravidelného vysílání Československého rozhlasu stand

Stříbrná mince 200 Kč 2023 Zahájení pravidelného vysílání Československého rozhlasu stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
květen 2023
Cena
690 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která je ražena v kvalitě standard, připomíná 100. výročí zahájení pravidelného vysílání Československého rozhlasu.

Pokusy s rozhlasovým vysíláním probíhaly na československém území už před první světovou válkou. První rozhlasový pořad, který se skládal ze slova a hudby, byl odvysílán 28. října 1919 z radiotelegrafní stanice na Petřínské rozhledně. O čtyři roky později, dne 18. května 1923, pak bylo ve Kbelích spuštěno pravidelné rozhlasové vysílání. Československo bylo po Velké Británii teprve druhou zemí v Evropě, kde se něco takového podařilo, ale hned první den byl pro naše průkopníky opravdovou zkouškou. Vysílat se mělo z budovy vysílače ve Kbelích, ale účinkující se tam nevešli, a tak byli vykázáni do zapůjčeného skautského stanu. Tráva byla přikryta kobercem, na kterém stálo skromné vybavení – klavír, dvě židle a mikrofon. K problémům s místem se přidalo špatné počasí – do stanu se opíral vítr a spustil se silný liják. Koberec nasákl vodou a umělci, kteří pro posluchače připravili hudební vystoupení, museli být připraveni držet konstrukci, aby neuletěla. Do stanu se navíc přišel schovat promoklý pes, který premiérový program obohatil štěkáním. Přes všechny obtíže začala nová éra – Čechoslováci už nemuseli čerpat informace jenom z novin. Každodenní vysílání se intenzivně rozvíjelo a Radiojournal přinášel například zpravodajství, předpovědi počasí či rozhlasové hry.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh Mgr. Marie Šeborové. Odborná komise ocenila zejména kompozici averzní strany, která se skládá z rozhlasového mikrofonu a vysílacích stožárů. Reverzní strana pak předkládá historický stan a logo Československého rozhlasu.

Všechny české mince – pamětní i oběžné – vznikají v České mincovně v Jablonci nad Nisou.

Specifikace

Číslo
22302-750
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
kapsle
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...