Stříbrná mince 200 Kč 2024 Bedřich Smetana proof

Stříbrná mince 200 Kč 2024 Bedřich Smetana proof

Stav skladu
Nyní nedostupné
Datum emise
únor 2024
Cena
690 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která se může pochlubit špičkovou kvalitou proof, vychází u příležitosti 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany.

Přestože byl Bedřich Smetana již za svého života idealizován do podoby osudem zkoušeného mučedníka, je právem považován za zakladatele moderní české národní hudby. Svým dílem, které se neslo v duchu novoromantismu a pozdního národního obrození, usiloval o vytvoření svébytného českého hudebního stylu. Těžištěm jeho tvorby se staly opery, s jejichž pomocí byl nejlépe schopen reprezentovat nově se formující českou kulturu. Každá z osmi oper, které zkomponoval na náměty z národní historie, mytologie i současného života, byla osobitá – komická, tragická, slavnostní i romantická. Mezi dalšími Smetanovými díly pak vynikl emotivní cyklus symfonických básní Má vlast, který je plný triumfu, ale také melancholie. Je neuvěřitelné, že toto vrcholné dílo vzniklo až v době, kdy byl jeho autor dočista hluchý…

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh medailéra Jiřího Hanuše, DiS. Odborná komise ocenila nápadité zakomponování textu MÁ VLAST do panoramatu Hradčan na averzní straně a výstižný portrét Bedřicha Smetany na reverzu mince.

Výhradním výrobcem českých mincí – pamětních i oběžných – je jablonecká Česká mincovna.

Specifikace

Číslo
22407-721
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
Modrá plastová etue M33
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...