Stříbrná mince 200 Kč 2024 Bedřich Smetana stand

Stříbrná mince 200 Kč 2024 Bedřich Smetana stand

Stav skladu
Nyní nedostupné
Datum emise
únor 2024
Orientační cena
690 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která je ražena v kvalitě standard, připomíná 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany.

V pouhých čtyřech letech se Bedřich Smetana naučil hrát na housle, jako šestiletý poprvé vystoupil na veřejnosti, v osmi letech zkomponoval svou první skladbu a v šestnácti pak známou Louisinu polku. Nebyl jen geniálním umělcem, ale také uvědomělým vlastencem. Českou tvorbu dokázal povznést na světovou úroveň, aniž by potlačil její osobitou identitu, a stal se tak zakladatelem moderní české národní hudby. „Bůhví, jaké to podivné kouzlo je ve Smetanově hudbě! Slzy vyhrknou člověku při místech něžných, a při jiných vstaneš ze sedadla svého a ani nevíš, že jsi již vstal,“ napsal Smetanův současník Jan Neruda. Podobné dojmy zažívají posluchači i dnes – například slavnostní opera Libuše či cyklus symfonických básní Má vlast vzbuzují pocity hrdosti a sounáležitosti s českou zemí. Emocionální přitom nejsou jenom Smetanovy tóny, ale také jeho osud. Přestože v padesáti letech zcela ohluchl, nevzdal se a dokázal složit řadu vrcholných děl…

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh medailéra Jiřího Hanuše, DiS. Odborná komise ocenila nápadité zakomponování textu MÁ VLAST do panoramatu Hradčan na averzní straně a výstižný portrét Bedřicha Smetany na reverzu mince.

Všechny české mince – pamětní i oběžné – vznikají v České mincovně v Jablonci nad Nisou.

Specifikace

Číslo
22407-750
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
kapsle
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...