Vánoce left
Vánoce 2019 right
vánoce 2019 center
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Stříbrná mince 500 Kč 2019 Zahájení vydávání …
Zpět

Stříbrná mince 500 Kč 2019 Zahájení vydávání československých platidel proof

Cena (včetně DPH)
945 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21905-721


Orientační výkupní cena Na dotaz

V roce 2019 slavíme nejen 100. výročí zavedení československé měny, ale také 100. výročí zahájení vydávání československých platidel. Tuto událost připomíná stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 500 Kč vyražená v kvalitě proof.

V Československu přežil název staré měny – byť s jiným přívlastkem – jako v jediném nástupnickém státu habsburské monarchie. Po počáteční fázi, kdy se používaly rakousko-uherské bankovky opatřené československými kolky, rychle došlo na tvorbu nových československých korun. S jejich tiskem se spěchalo – zejména z důvodu výskytu velkého množství padělaných kolků –, a první emise tak trpěla řadou novorozeneckých neduhů. Platidla byla výtvarně a technicky nesourodá, jelikož díla několika českých, rakouských a amerických výtvarníků a rytců se tiskla ve dvou zahraničních a šesti tuzemských tiskárnách. Řada státovek přesto měla vysokou uměleckou hodnotu. Sto let po jejich vzniku obdivujeme zejména ty, které navrhl světoznámý secesní malíř Alfons Mucha, a to přesto, že umělec měl na tvorbu jedné státovky pouhé dva dny!

Výřezy ze stokorunové „muchovky“ vévodí oběma stranám pamětní mince. „První cenu a doporučení k realizaci získal návrh Luboše Charváta za dokonalé ztvárnění části lícní a rubové strany uvedené státovky. Komise ocenila zejména velmi výstižnou reliéfní transpozici Muchovy kresby ženského portrétu, uvedli představitelé České národní banky. Není bez zajímavosti, že žena, kterou Mucha portrétoval, byla jeho vlastní manželka.

Všechny české mince se razí v jablonecké České mincovně.

Materiál
Stříbro
Váha
25 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
40 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Číslo
21905-721
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
červenec 2019
Balení
Modrá plastová etue M33
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
500 Kč