Stříbrná mince 500 Kč 2019 Zahájení vydávání československých platidel proof

Stříbrná mince 500 Kč 2019 Zahájení vydávání československých platidel proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červenec 2019
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

V roce 2019 slavíme nejen 100. výročí zavedení československé měny, ale také 100. výročí zahájení vydávání československých platidel. Tuto událost připomíná stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 500 Kč vyražená v kvalitě proof.

V Československu přežil název staré měny – byť s jiným přívlastkem – jako v jediném nástupnickém státu habsburské monarchie. Po počáteční fázi, kdy se používaly rakousko-uherské bankovky opatřené československými kolky, rychle došlo na tvorbu nových československých korun. S jejich tiskem se spěchalo – zejména z důvodu výskytu velkého množství padělaných kolků –, a první emise tak trpěla řadou novorozeneckých neduhů. Platidla byla výtvarně a technicky nesourodá, jelikož díla několika českých, rakouských a amerických výtvarníků a rytců se tiskla ve dvou zahraničních a šesti tuzemských tiskárnách. Řada státovek přesto měla vysokou uměleckou hodnotu. Sto let po jejich vzniku obdivujeme zejména ty, které navrhl světoznámý secesní malíř Alfons Mucha, a to přesto, že umělec měl na tvorbu jedné státovky pouhé dva dny!

Výřezy ze stokorunové „muchovky“ vévodí oběma stranám pamětní mince. „První cenu a doporučení k realizaci získal návrh Luboše Charváta za dokonalé ztvárnění části lícní a rubové strany uvedené státovky. Komise ocenila zejména velmi výstižnou reliéfní transpozici Muchovy kresby ženského portrétu, uvedli představitelé České národní banky. Není bez zajímavosti, že žena, kterou Mucha portrétoval, byla jeho vlastní manželka.

Všechny české mince se razí v jablonecké České mincovně.

Specifikace

Číslo
21905-721
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
500 Kč
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
25 g
Průměr
40 mm
Balení
Modrá plastová etue M33
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...